BENİM DÜNYAM KARALAMA DEFTERİM

Yılbaşında Yurtdışında Olmanız İçin Birkaç Neden

25/12/2017

*Fotoğraf alıntıdır.

Yeni yıl demek benim için herşeyin başlangıcı, şekil ve boyut değiştirdiği an demek. Evet, biliyorum; her sene oluyor, pek de birşey değiştirmiyor sanıyoruz ama benim fikrim bu. Yeni yıl gelirken ayrı bir heyecanlanıyorum, o gün mutluluktan yerimde duramıyorum, tüm gün boyunca olumsuz birşeyi bile kafama takmıyorum falan filan. Hediye derdim yok, sadece yılbaşı benim için yeni bir sayfa demek. –Evet, o hani hatıra defterlerinde arkadaşımızın bize ayırdığı tertemiz olan bir sayfa hem de…

3 sene oncesine kadar her sene ailemle geçirirdim yılbaşı eğlencesini ve yemeğini. 3 senedir de sürekli arkadaşlarımla kutlamaya çalışıyorum. Ama hayatımda ilk defa bir yılbaşında başka bir şehir, hatta başka bir ülkede olacağım. –Bunun heyecanı daha başka… Bu sene yeniyıla Moskova’da merhaba diyeceğiz. Ülkemizin birçok yerinde kutlanmazken –hatta ben bahçeye çam ağacı bile koyamadım taşlarlar diye.. – yurtdışında yılbaşını kutlamanız için birkaç nedenle geldim karşınıza.. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

  • Türkiye’de bir otelde kalmalı bir eğlence planladığımızda bir  ailenin ortalama gideri en az 3000TL’yi buluyor. Yurtdışında ise bunun neredeyse yarısı kadar bir bütçe gerekebiliyor.Tabi kalacağınız otel ve uçağı tercih edeceğiniz güne göre oynamalar olabiliyor. Bunun için en uygun yer Batum olabilir.
  • Yılbaşı eğlenceleri yurtdışında daha görkemli. Evet bizde de birtakım etkinlikler oluyor ama ya teröre kurban gidiyoruz ya da belli bir saatten sonra sesimizi kısıyorlar. Bunun için de her sene olduğu gibi kaza kurşunu olmaktan korktuğumuz için evde oturuyoruz.
  • Farklı bir kültür ile karşılaşabilirsiniz yurtdışında. Farklı insanlarla tanışabilirsiniz. –Mesela İskoçya’da kutlarsanız, İskoçlular evde toplanacaklarsa; o eve ilk giren olmak için yarış yapıyorlarmış. Eve ilk ayak basanlar içki, ekmek, tuz vb şeyler götürürmüş hediye olarak.
  • Yılbaşında kar yağarsa daha bir harika olmaz mı? Rusya bunun için harika bir yer! Ya da Beyaz Geceler için St. Petersburg’a gidebilirsiniz.
  • Yurtdışında olacaksanız yeniyılda; orada yepyeni lezzetler tadabilirsiniz. Bunların arasında sushi, deniz urunleri, makarna pizzalar ve daha envai çeşit şey var! Evet, Türkiye’de de bunları yapanlar var ama asıl yerinde yemek bence çok başka bir deneyim.

Umarım biz bu sene çok ama çok güzel bir deneyim yaşarız.
Darısı, isteyen herkesin başına!
Yeni yılınız şimdiden kutlu olsun.

Sevgiler

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply