Konser KÜLTÜR-SANAT

Yeni Türkü aşkı

31/08/2015

Eminim birçoğumuz Yeni Türkü’yü bilir, onların şarkılarıyla büyümüşüzdür. Şahsen ben onların parçalarını dinleyerek huzur buluyorum. Aşklarımda, dostluklarımda, mutluluklarımda hep onların şarkısı var. Kendileri ile bir çalışma yapacağımız belli olduğunda çok sevinmiştim. O kadar iyi, o kadar kibar ve o kadar samimi insanlar ki size anlatamam. Dışardan göründüğü gibi “Ay onlar ünlü, muhabbet edilmez, burnu havadadır hepsinin.” diye bir düşünce kaplamasın içinizi. 3 senedir tüm sanatçılarla bir aradayım, hiçbiri öyle değil. Hatta siz ne kadar içten ve samimi olursanız, onlar da o denli size yaklaşıyor. Tabi içten ve samimi olmayı lütfen şımarıklık, ukalalık ve can sıkma olarak yapmayın. Bazı insanların, bazı hayranların sürekli yapmacık tavırları haliyle tüm sanatçıları boğuyor. Evet onlar da insan bizim gibi ama unutmayın ki onlar bambaşka bir dünyada yaşamak zorundalar. Emek versinler, bizlere kendi yeteneklerini icra etsinler ve bunları yaparken kalitelerinden ödün vermesinler diye. Karşılıklı anlayış her daim onemli anlayacağınız. Öncelikle grubun sitesinde çıkan bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum. Onları ve yaptıkları müthiş eserleri yakından tanımanız için…

 

Topluluk 1979 yılında ilk albümleri Buğdayın Türküsü’nü LP formatında çıkardı. Topluluğun asıl çıkışını sağlayan ikinci albümleri olan Akdeniz Akdeniz 1983 yılında piyasaya çıktı ve grup Türkiye çapında tanındı. 1983’ün ikinci yarısında Film Müzikleri ve 1985’te Çekirdek Sanat Evi Resitali albümleri piyasaya çıktı. 1986’da Günebakan albümü çıktı. Ertesi yıl Günebakan albümünün devam albümü olan Dünyanın Kapıları adlı albüm çıktı. Dünyanın kapıları albümü sadece kaset ve LP formatında yayımlandı. 1988 yılında çıkan Yeşilmişik albümünden sonra 1990’da Vira Vira albümünü, ertesi yıl Rumeli Konseri albümünü çıkardı. Topluluk bu albümde, önceki albümlerdeki sevilen şarkılarına ek olarak ilk albümleri Buğdayın Türküsünden 4 parçaya yer verdi: Buğdayın Türküsü, Bekçi Kâzım Türküsü, Özgürlük (ilk versiyonundaki sondan önceki iki mısrası çıkarılarak) ve Mapushane Kapısı. Yeni Türkü, 1992’de Aşk Yeniden, 1994’teKülhani Şarkılar, 1995 yılında Süper Baba – Film Müzikleri ve 1996’da bir seçki olan Her Dem Yeni albümlerini ve yine 1996’da Telli Telli şarkısının dört remiksinin bulunduğu Telli Telli (Remixes) teklisini çıkardı. Külhani Şarkılar albümünden sonra Derya Köroğlu ve Erkin Hadimoğlu dışındaki üyelerin 1997’de Yeni Türkü’den ayrılmasıyla şu anki kadro oluştu. 1999’da Yeni Türkü, Derya Köroğlu’nun önderliğinde “Yeni” albümünü çıkardı. Yeni Türkü’nün sahne performansının doruğa ulaştığı bu dönemde topluluk Türkiye’de yılda yetmişin üzerinde konser verirken, son 10 yılda sadece ABD’nin otuz iki eyaletinde yüzden fazla konser vermiştir. Yeni Türkü’nün, “Buğdayın Türküsü”, “Film Müzikleri”, “Çekirdek Sanat Evi Resitali” ve “Yeni” albümleri ile “Telli Telli (Remixes)” teklisi dışındaki tüm kayıtları 2003’te Koleksiyon, 2004’te Koleksiyon 2, 2006’da Koleksiyon 3 ve 2008’de Koleksiyon 4 adlarıyla bir araya getirilerek DMC (Doğan Music Company) tarafından tekrar yayımlandı.

Derya Köroğlu- Solo vokal ve Gitar

Erkin Hadimoğlu-Klavyeli çalgılar

Furkan Bilgi-Klasik kemençe

Serdar Barçın-Flüt ve Saksafon

Timur Sarıca-Ud ve Kanun

Bahadır Tanrıvermiş-Davul

Sezer Alemdar-Bas gitar.

 

Grubun Türkiye ve yurtdışında birçok konseri oluyor. Türkiye konserlerinden biri de geçtiğimiz aylarda Vehbi Koç Vakfı Ford Otosan Gölcük Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezi’nde gerçekleşti. Konsere katılım bir hayli fazlaydı. Grubun o kadar seveni var ki; 7’den 70’e herkes dinlemeye gelmişti. Grup üyeleri her zamanki sevimlilikleri ile izleyicileri selamlayıp konsere başladılar.

Büyüdüğümüz, aşkları tattığımız, ayrılıklara şahit olan, mutluluğumuzu ve üzüntümüzü anlayan şarkıları ile karşımızdaydı Yeni Türkü. Birbirinden güzel anlar yaşattılar bizlere. “Bana Bir Masal Anlat Baba” ile duygulanırken, “Aşk Yeniden” ile keyif bulduk. “Sezenler Olmuş” ile sevdiklerimize daha bir sarılırken “Telli Telli” ile hep birlikte alkışlar eşliğinde şarkıya eşlik ettik.

Vokaldeki Derya Köroğlu’na, klavyede Erkin Hadimoğlu, yan flütte Serdar Barçın, bas gitarda Sezer Alemdar, klasik kemençede Furkan Bilgi ve bateride Bahadır Tanrıvermiş’in eşlik ettiği grup, dillere ve gönüllere kazınmış Yeni Türkü parçalarının yanında son albümleri ”Şimdi ve Sonra” dan da şarkılar söyledi. Kuşak farkını ortadan kaldıran, 7’den 70’e uzanan geniş bir kitleye şarkılarını aynı anda söyletebilen bu efsane grubun müzik şölenine şahit olan dinleyiciler, mutlu bir şekilde geceyi sonlandırdılar.

Siz de benim gibi Yeni Türkü şarkılarıyla büyüyenlerden misiniz?

En çok sevdiğiniz, en anlamlı bulduğunuz parçaları hangisi?

 

Sevgiler

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply