ETKİNLİK

Türkiye’de Harbiden Nerede Ne Yenir 1 Kitap Lansmanı | #harbiparti

31/05/2016

Harbiyiyorum, harbikitap, harbiparti…

Tanıdık geldi mi?
Eğer takipçimseniz, muhakkak cevabınız evet olmuştur! Şayet hayır ise, çabuk sosyal medya hesaplarıma koşun, tüm detaylar orada sizleri bekliyor!

Geçtiğimiz hafta katıldığım Salih Seçkin Sevinç’in “Türkiye’de Harbiden Nerede Ne Yenir” isimli kitabının lansman partisinde eğğlencenin dibine vurduk. Organizasyon Caddebostan’da bulunan Özgür Şef Steakhouse ‘da gerçekleşti. Ortam #harbikitap ve #harbiparti sloganları ile süslenmiş, masalar, içecek ve yiyecekler özenli bir şekilde yerleştirilmişti. Kapıda bizleri Bahar Sevinç karşıladı o muhteşem, huzurlu gülüşü ile. Mekanın üst katında gerçekleşen organizasyona uzun zamandır tanışmak istediğim kişiler de davetliydi. Ve özlediğim arkadaşlarım da! Eğlence hafif müzikler ve sohbetlerle başladı. Kitaplarımızı da imzalatmayı ihmal etmedik tabi ki!

harbiyiyorum

harbiyiyorum

Girişte dikkatimi çekenlerden ilki Erenköy Şerbet ‘in minnoş şerbetleri oldu. Demirhindi, gül, lavanta gibi daha birçok şerbetini bizler için getirmişti firma. Tatları enfesti! “Nerede ne varmış, aa kimler kimler gelmiişş” derken bir anda ortama gelen sosis ve sucuklar beni benden aldı. Ama ne yapayım cok lezzetlilerdi! Arabayla döneceğim için içki içemesem de herkesin içkilerden yana ne kadar memnun olduğunu anlatmama gerek yok sanırım 🙂 Hayır, kuyruk orada fazlaydı da gıybet yapıyorum içemediğim için ondan!

Bir yandan Eşref’in midyeleri, bir yandan Dardenia ‘nın sushileri, bir yandan da etler derken #harbiyedik anlayacağınız. Ekmeğe daha doğrusu buğdaya alerjim olduğundan dolayı ekmek yiyemediğim için en çok Mayam Eksi ‘nin o missss kokulu ekmeklerinin tadına bakamadığım için üzüldüm. Ama kokuları içime çektim, o da alerjiye sebep değil ya canım aa! 🙂

harbiyiyorum

harbiyiyorum

Yedik, içtik, eğlenme zamanı derken, hafif hareketlenen müziklerle birlikte hepimiz coştuk ilerleyen saatlerde. Tabi bu kadarla kalır mı sanıyorsunuz? Hayır. Biz eğlenirken sıra tatlılara gelmişti. Mendel’s ‘in çikolataları, Pasta Sanatı ‘nın dilim pastaları ve Serez Dondurmacısı ‘nın içimizi ferahlatan Türkiye’nin ilk gurme dondurmasını da tadınca eğlenceye devam ettik 🙂

Kısacası, parti harikaydı, her detayına kadar!
Bu harika akşam için öncelikle Salih Seçkin Sevinç’e, Bahar Sevinç’e ve tüm harbiyiyorum.com ailesine sonsuz teşekkürler. Sayenizde #harbieglendik !!!!

“Türkiye’de Harbiden Nerede Ne Yenir” merak ediyorsanız, kitabı buradan alabilirsiniz –> #harbikitap

Sevgiler

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply