RÖPORTAJLAR

Türk Eğitim Vakfı’nın Başarılı İsmi: Selma Bilgisu

04/07/2018

Bu sayımızda sizler için uzun zamandır çalışmalarını takip ettiğim, idolüm dediğim, eğitime verdiği önem nedeniyle her çalışması ile gururlandığım Türk Eğitim Vakfı Kocaeli Şubesi’nin Yürütme Kurulu Başkanı Selma Bilgisu’nun ofisinde güzel bir sohbet gerçekleştiriyoruz.

Selma Hanım merhaba, bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz? Türk Eğitim Vakfı ile nasıl yollarınız kesişti? Bu sürecinizi merak ediyorum. 

Kimya Mühendisi olarak yaklaşık kırk yıl önce geldiğim bu şehirde evlendim. İki kızım, bir torunum oldu. Mesleğimle ilgili çalıştığım ilimizin önemli sanayi kuruluşlarından biri olan Petkim’den emekli olduktan sonra özel bir şirkette yöneticilik, ardından değişik sanayi kuruluşlarına danışmanlık, mesleki ve sivil toplum kuruluşlarının örgütlenme çalışmalarına destek oldum.
Bu dönemde üniversite gençliği ile çeşitli eğitim organizasyonları yaptık. Bu çalışmalarımda iş birliği yaptığımız dönemin Tüpraş Kurumsal İletişim Müdürü Seval Kızılcan beni TEV ile buluşturdu. Son altı yıldır TEV Kocaeli Şube Yürütme Kurulu Başkanlığını yapıyorum.
Kentimizin geçmişinde etkisi olan simalar başta olmak üzere, bağış için oluşturduğumuz hedef kitlemizi şubemize davetle, periyodik toplantılar düzenleyerek, heyecanımız ve çabalarımıza katılmaları için buluşmalar yapıyoruz. Ulusal sanayimizin ve endüstrimizin en büyük kuruluşlarıyla mesleki örgütlerine tanıtımlar yaparak farkındalık oluşturuyor, kaynaklarımızı artırmaya çalışıyoruz.
Yarım yüzyıldır köklü, birikimli, görkemli bir vakıfta görev yapmanın onuru ile Türk Eğitim Vakfı mensubu olmaktan gurur duyuyorum. Yaşamımın en önemli vitrininde yerini alan bu dönem için çalışma hayatımın tacı oldu diyebilirim. Milli eğitim tohumlarının, evrensel değerler ile yetişerek yeni kuşaklara aktarılması ve paylaşılması gerektiğine inanıyorum.

TEV Kocaeli’nin yaptığı ilk proje ve şu anki son projesi nedir?
Şubemizde ilk proje olarak, 2012 yılında öğrencilerimize kişisel gelişim eğitimleri kapsamında daha sonra gelenekselleşen “Bireysel Koçluk Eğitimi” verilmeye başlandı. Şubemiz son olarak da “Huzurevi Sosyal Sorumluluk Projesi”ni hayata geçirdi.

TEV bursiyeri olan öğrencilerin ve eğitimcilerinin temel amaçları nelerdir? 
Temel amaçlarımızı; Atatürk ilkelerine bağlı, çağdaş, laik ve demokrat olmak, bağımsız ve bağlantısız görev yapmak, eğitim konularında kamusal ahlak ve sorumluluk bilincinde olmak, sözünde durmak, açık, dürüst ve saydam olmak, ulusal ve uluslararası değerlere bağlı olmak gibi sayabiliriz.

TEV’de çocuklarımız için briç kurslarından koçluk eğitimlerine kadar birçok hizmet var. Bu hizmetlerin seçiminde neyi kıstas alıyorsunuz?
Öğrencilerimize mezun olduklarında akademik eğitimlerinin yanına mesleki, sosyal ve kültürel alanlarda değer katacak hizmetler olmasını istiyoruz.

Yüksek öğrenimden meslek lisesine, üniversiteden kız öğrencilere kadar birçok bursunuz var. TEV’e nasıl başvurulur? Şartlarınız nelerdir?
Burs başvurularımız basında, sosyal mecralarda ve sitemizde duyurulur. Web sitemiz üzerinden başvuru yapan öğrenciler istenilen evrakları okullarına teslim ederek başvuruda bulunurlar. Öğrencilerimizin başarılı ve maddi ihtiyacı olması en büyük kıstasımızdır. Örnek vermek gerekirse 4 üzerinden 2,5 gibi. (Puanımız her yıl güncellenir.)

Her sene düzenlenen ödül törenlerinizin sonuncusu kısa bir süre önce gerçekleşti. Artık bu törenlere alıştığınız düşünülse de bence hâlâ heyecanınız aynıdır. Bize biraz ödül törenlerinizin içeriğini ve yaşananları anlatabilir misiniz?
Her yıl kuruluş yıl dönümümüzde bir önceki yılın başarılı öğrencilerine sertifika töreni düzenlemekteyiz. Gelenekselleşen törenimizde gurur kaynağı öğrencilerimizin almaya hak kazandıkları ödüller doğru hayatlara dokunduğumuzun göstergesi ve çalışmalarımızı teşvik eden unsurlar. Aynı zamanda 100 öğrencimizden 25’inin üstün başarılı olması ayrı bir övünç kaynağımız.
Tabii bize bu övüncü ve onuru yaşatan öğrencilerimize bir burs fazladan vererek gayretlerini taçlandırdığımız bir tören yaşadık. (4 üzerinden 3 ve üstü başarı ortalaması) Heyecanımızı bu kadar diri tutan, sizlerin de ekranlardan tanıdığınız Sarp Akkaya, Ece Vahapoğlu, Mete Horozoğlu ve Devin Özgür gibi ulusal çapta başarılı ve mezun bursiyerlerimizin bizde bıraktıkları izler oluyor.
2018 yılı üniversite bursumuz 510 TL/ay ve 9 ay veriliyor.
2018 yılı meslek lisesi bursumuz 200TL/ay ve 9 ay veriliyor.
Başarılı olan öğrencilere ilaveten bir burs daha ödeniyor.

TEV’deki gönüllülüğü biraz anlatır mısınız? Bir zamanlar “TEV’de 1 Gün” diye bir proje düşünmüştüm. Bir günlüğüne gönüllülüğü anlatmak istiyordum. Sanırım sizden dinlemek daha sağlıklı olacak…
Aslında TEV’de 1 günlük gönüllülüğü iki açıdan anlatmak isterim.
Birincisi gönüllülerimizin kendi yetenekli, birikimli oldukları alanlarda faaliyetlerimize katkıda bulunmaları (eğitim faaliyetleri ve sportif faaliyetlerde bağış toplamak, ofis ve saha hizmetlerimize destek olmak vb.), İkincisi ise vakfımıza yapılan parasal destekle temelinde çok büyük bir gönüllülük değeri yatan vasiyet ve hibe bağışçılarımızın yaptığı bağışlar.
O koca yürekli gönüllülerimize, sizin nezdinizde şükranlarımızı tekrar sunmak istiyorum.

Nasıl gönüllü olabiliriz? Gönüllü olduktan sonra nasıl katkılar sunabiliriz?
Web sitemizde de bulunan gönüllülük başvuruları aracılığıyla ya da şubemize gelerek gönüllü olmak istediklerini ve yetkinliklerini ileterek gönüllülüğe ilk adımlarını atmış olurlar.

Gelelim en önemli kısma… Bağışlar… Birçok sanatçı ve iş adamının desteklediği bir vakıf TEV. 
Evet… Zeki Müren, Safiye Ayla, Macide Tanır, Ahmet Adnan Saygun, Ferdi Özbeğen, Türkan Sedefoğlu bildiğiniz üzere ünlü bağışçılarımızdandır.

Peki kişiler nasıl bağış yapabilir? Bağış türleriniz neler? 
TEV’in bağış kaynakları; hibe ve vasiyet, çelenk ve mutlu gün bağışları, bireysel ve kurumsal fon bağışları, kurumsal sosyal sorumluluk projeleri olarak sıralanır.
Genel olarak vakfa iki şekilde bağış yapılabilir. Bağış yapmak isteyen kişi sağ iken, sahibi olduğu herhangi bir taşınır veya taşınmaz malı veya bir hakkı, vakfa şartlı veya şartsız olarak bağışlayabilir. Bu bağışı yaparken mal veya hakkın sadece kuru mülkiyetini bağışlayıp intifa yani yararlanma hakkını veya sükna yani oturma hakkını saklı tutabilir. Böylece mal veya hakkın sadece çıplak mülkiyeti vakfa geçer, kullanma ve gelirlerinden yararlanma hakkı ölünceye kadar bağış yapan kişide kalır. Bu yöntemle yapılacak bağışlardan, hukuka aykırılıklar dışında daha sonra vazgeçmek mümkün değildir.
Bir diğer bağışlama yöntemi ise vasiyetname düzenleme yolu ile olur. Bağış yapmak isteyen kişi, sağlığında düzenleyeceği vasiyetname ile herhangi bir malını veya tüm malvarlığını vakfa bırakabilir. Bu bağış şekline ölüme bağlı tasarruf denir. Noter huzurunda resmi şekilde yapılabileceği gibi el yazısı ile yazılıp notere teslim etmek sureti ile de düzenlenebilir. Vasiyeti yapan kişi hayatta olduğu sürece vasiyete konu olan malvarlığı üzerindeki mülkiyet haklarını istediği gibi kullanır. Zira vasiyetname, vasiyeti yapan kişinin vefatından sonra hüküm ifade eder.
Türk Eğitim Vakfı, bağış ya da vasiyet yapmak isteyenlere gerekli hukuki yardımı da yapar.
ALICI: TÜRK EĞİTİM VAKFI
IBAN NO:TR29 0006 2000 7170 0006 297831
ŞUBE: GARANTİ BANKASI KOCAELİ ŞB. (717)
ALICI: TÜRK EĞİTİM VAKFI
IBAN NO:TR39 0006 7010 0000 00 84548185
ŞUBE: YKB İZMİT ŞB. (084)

En çok ilgimi çekenlerden biri de “Mutlu Gün Bağışları”. Özel günlerinde bağış yapan, kartlarınızdan alan ya da farklı bir yardım yapan insanlar gördüm. Kişilerin özel günlerine şahitlik etmek ve onların bursiyerlerinize destek olduğunu görmek muazzam bir duygu olsa gerek. Bununla ilgili aklınızda bir anı var mı?
Çok güzel bir noktaya değindiğiniz için teşekkür ederim. Vakfımızın kuruluş amaçlarından olan çelenk hizmetlerinin cenazelerde taziye amaçlı bulunmasının yanı sıra insanların mutlu günlerinde de yanında bulunarak eğitime umut olmak için mutlu gün kartlarımız ve mutlu gün çelengi diye tanımlanan panolarımızla hizmet vermekteydik.
Mutlu gün kartlarımızdaki yenilikle birlikte TEV’in her zamanki özgüveniyle yola çıkıp yapılmayanı yaptığımız, adına da “Bir Dünya Çiçek” dediğimiz projemizle halen karşınızdayız. Lansmanı yapılan, ülke çapında ses getiren, aldığımız ilk olumlu geri dönüşlerle bizi dahi şaşırtan, TEV’li olmanın sorumluluğu karşısında attığımız cesur adımları taçlandıran bir proje. Eğitim bursu bağışlarında yeni bir trend olan Bir Dünya Çiçek Projesi kapsamında ürünlerimizin sergilendikleri yerlerde insanların fotoğraf çektirmek için sıra oluşturduğu bir obje olmasından mutluluk duyuyoruz.

Gençler hangi şehirlerde Türk Eğitim Vakfı ile karşılaşabilir?
Türk Eğitim Vakfı, “Türkiye’nin Eğitim Vakfı” sloganı ile 12 ildeki şubelerimizle tüm illere hizmet götürüyor.

TEV Kocaeli Şubesi’nde hangi projeler yapılmakta? 
Koçluk eğitimleri ile mesleki, sosyal, kültürel geziler, ilkini bu yıl yaptığımız huzurevi ziyareti şubemiz projelerindendir. Ayrıca kurumsal iş birliği yaptığımız, çözüm ortaklarımızla gerçekleştirdiğimiz projelerimizden: Tüpraş Enerjimiz Bitmez, Ford Kızlar Okusun, Türk Traktör ile Filizlerin Mucizesi adı altında yürütülen kadın gözüyle traktör üretimini sayabiliriz.

Okuyucularımıza son olarak neler iletmek istersiniz?
Vakıf olarak özellikle sportif faaliyetler üzerinden yaratılan bağışlarla da ilgileniyoruz. Örneğin geçen sene itibarıyla üç maratondan kazanılan bağış, rakam olarak cenaze çelenkleriyle eşitlendi.
Bir diğer amacımız da ilimizdeki yerel gazetelere verilecek TEV’e çelenk bağışı sağlayacak ölüm ilanları ile acıları hafifleterek bir gence daha umut olunabilmesi.
***
Eğitim adına yararlı bilgiler edinerek ve içten bir şekilde sarılarak ayrılıyorum TEV Kocaeli Şubesi ofisinden. Röportajdan bana kalanlardan biri elbette Selma Hanım’ın samimiyeti, öğrenciler için koşturması, hayalleri ve hedefleri oluyor. Bir diğeri ise içimdeki gönüllülük aşkının tekrar canlanması…
Bir meslek lisesi ya da üniversite öğrencisinin 1 yıllık burs ihtiyacını karşılamak zor değil. Hem de bu, bireysel ya da grup şeklinde yapılabiliyorsa… Röportaj sonrası arkadaşlarımı arayıp aylık yaptığımız “Para Günü”nde toplanan paralarla bundan sonra bir öğrenci okutmayı teklif ediyorum. Olumlu geri dönüşler alıyorum. Siz de onların en önemli ihtiyacını karşılayabilmek için adınıza bir fon yaratabilir, bu fon ile 1 ila 4 senelik eğitim masraflarını karşılayabilirsiniz. Doktorsanız tıp fakültesi öğrencilerini, öğretmenseniz sizin yolunuzda ilerleyen bir öğrenciyi destekleyebilir, kız çocukları ya da yaşadıkları bölge sebebiyle size ihtiyacı olan öğrencilerin yoluna ışık tutabilirsiniz…

Sevgiler

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply