ETKİNLİK GEZİYORUM MARKA İŞBİRLİKLERİ

Tarihi Cağaloğlu Hamamı

08/06/2016

Geçtiğimiz haftasonu Tarihi Cağaloğlu Hamamı‘na davetliydik. Ölmeden önce görülmesi gereken 1000 yer kategorisindeki tek Türk hamamı olan Cağaloğlu’nda blogger arkadaşlarımla keyifli saatler gerçekleştirdik. Hamamı gezdik, tarihini dinledik ve o muhteşem görkemli büyüsüne kapıldık.  İlk defa böylesine güzel bir hamama gittiğim için orada olduğum saatler hiç bitmesin istedim diyebilirim.

tarihi_cagaloglu_hamami

Davet Cağaloğlu Hamamı tarafından geldiğinde çok sevinmiştim. Hemen İstanbul’a doğru yola çıktım ve belirtilen saatte o görkemli binaya girdim. Dışardan fotoğraf çekme imkanım olmadığı için sizinle paylaşamıyorum ama bina gerçekten bir ha-ri-ka! Hamam Osmanlı döneminde inşa edilmiş, yani 300 yıllık bir mazisi var.  1741 yılında, dönemin padişahı I. Mahmut’un Ayasofya Külliyesindeki kütüphanesine ve Aya Sofya Camiine gelir sağlamak için yaptırılan hamamın planını Hassa Mimarı Süleyman Ağa çizmiş ve hamam, Abdullah Ağa tarafından bina edilmiş. Kadınlar ve erkekler için ayrı bölümleri olan çifte hamamın, kadınlar çıkışı hamam sokağına, erkekler çıkışı caddeye bakıyor. Aynı zamanda Sultan I.Mahmut tarafından şehrin artan su ve odun ihtiyacı nedeniyle 1768’de büyük hamam yapılmasının yasaklanmasından önce inşa edilen son büyük hamam olması nedeniyle önem taşıyor.

Peki iyi güzel hoş mekan da bu kadar görkemli ve 300 yıllık hamam nasıl temiz kalıyor, nasıl temizleniyor diye soruyorsanız cevap hazır! Hamamın hijyenine yetkililer büyük önem veriyor. Hamamda nano teknoloji kullanılıyor. Peki nasıl? Hamamım tüm alanları önce özel bir solüsyon ile dezenfekte ediliyor. Sonrasında ise nano teknolojik koruma kalkanları sayesinde uzun süre bu hijyen sağlanmış oluyor. Hamamda kullanılan tüm takunya, havlu ve peştamal gibi ürünler de yine bu nano teknoloji ile temizleniyor. Ameliyathanelerde, sağlık merkezleri ve eğitim merkezlerinde kullanılan bu teknolojinin Cağaloğlu Hamamı’nda kullanılıyor olması, güvenilirliğini daha da arttırıyor. Çünkü bu teknoloji solüsyon koruyucu bir tabaka oluştururak bakteri, virüs ve mikropları yok edip, oluşmaması için de steril bir ortam oluşturuyor.

tarihi_cagaloglu_hamami

Gelelim o gün neler yaptığımıza…

Tarihi Cağaloğlu Hamamı yetkilileri bizleri çok güzel ağırladılar. Tek tek merhaba diyip sohbet ettiler. Bizler için harika bir sofra hazırlamışlardı, bol bol çay içtik, kahvaltımızı yapıp muhabbet ettik ve hamamla ilgili bilgiler aldık. Tabi fotoğraf çekilmeyi de ihmal etmedik. Kahvaltı sofrası da, kahvaltı sonrasındaki limonata ve yaprak sarmalar da bir harikaydı. O atmosferde birşeyler atıştırıp, sohbet etmek inanın çok güzel bir duygu. Kahvaltı sonrasında tüm hamamı baştan aşağı gezdik. Birbirinden güzel fotoğraflar çekildik, tanımadığım bloggerlarla  tanışma imkanım oldu ve orada olduğum saatlerde çok ama çok eğlendim.

tarihi_cagaloglu_hamami

Bu güzel gün için tüm Tarihi Cağaloğlu Hamamı yetkililerine ve bizleri bu güzel insanlarla buluşturan Özlem ‘e coookkk teşekkür ederim. Hamam yetkilileri bizlere 1 günlük hediye çeki de verdiler. Temmuz’dan önce kullanıp, o deneyimi de burada sizinle paylaşıyor olacağım. Beklemede kalın 🙂

tarihi_cagaloglu_hamami

Sevgiler

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply