ETKİNLİK

Tarçın Events Farkı ile Wishmore Hotel Tadım Gecesi

24/03/2017

Herkese merhaba,

Geçtiğimiz Cuma davet edildiğim bir organizasyondan bahsetmek istiyorum bugün size. Uzun zamandır bir organizasyona katılmıyordum, kişisel tercihlerimden dolayı. Ama söz konusu Tarçın Events olunca, Fatma’mı kıramazdım tabi ki. Daveti alır almaz, günü geldiğinde koşa koşa kendimi Wishmore Hotel’de buldum. Bayrampaşa’da bulunan otelin yerini bulmakta hiç zorlanmadım. Forum İstanbul’un hemen karşısında bulunan otel, yeri, ilgili kişileri, hijyen ve dekoru konusunda milyonlarca otel gezen benim için direkt puanları topladı. Birkaç dakika lobide oturup kameramı ayarladıktan sonra 15. katta bulunan Kral Dairesi’ne çıktım. Diyebileceğim tek şey: “Aman Tanrı’m burası ne kadar harika gözüküyor.” du.

Aranızda tanımayanlar varsa hemen anlatayım. Tarçın Events‘in tüm organizasyonları yeni gelinin düğünü gibi büyülü ve hayal ettiği gibi geçer. Heryer çok sade süslenir, sadeliğine rağmen görkemlidir. Her organizasyonundan sizi elleriniz dolu bi şekilde geri gönderir ve milyon anı ile, birbirinden tatlı kişilerle tanışma ile ve bol bol kahkaha ile geri dönersiniz evinize. Sonra bir saçmalarsınız, “Ah keşke bu akşam da organizasyon olsa” diye ama sonra geçer dert etmeyin 🙂 İşte yine böyle bir organizasyon olacağını ilk dakikasından anlamıştım..

Masa tam sevdiğim gibi, beyaz ve gümüşün ağırlıklı olacağı şekilde dizayn edilmişti. Her birimizin isminin yazılı olduğu tabaklar, yanlarında akşamın menüsü, şamdanlar, mumluklar ve çiçekler göz alıcıydı. Öğrendiğim kadarıyla, tüm dekor Lets Go Partee ‘ye aitmiş, kendilerini ayaykta alkışlıyorum. Sade süslemeleri sevdiğim için, ilerde bi organizasyon düşündüğümde muhakkak kendileri ile görüşüyor  olacağım. Organizasyonu başında Electrolux sponsorluğunda bir çekiliş yapıldı, ilk kazanan ben oldum! Ne şanslıyım ama 🙂 Cok mutlu oldum.

Çekilişler bittikten sonra yemekler gelmeye başladı. Ne kadar güzel hazırlanmışlar, ne harika yemekler yapmışlar, tatmadan bilemezsiniz. Ama birkaç fotoğraf ile sizlere anlatmaya çalışabilirim. Başlangıçlarda favorim marine somondu. Bunun yanı sıra ara sıcak olarak gelen asma yaprağında levrek ise yine anlatamayacağım muhteşemlikte tadı olan bir yemekti. İlk defa denedim ve baaayıılldııımmm!

Ana yemekte ise fırında mantar soslu dana idi. Pilavla aram hiç olmadığından ona dokunamadım ama eminim o da harikaydı. Rostodan sonra ise tirileçe geldi. Anneanne tatlım olan tirileçeyi oldum olası sevmişimdir. Ama bir zayıflama sürecindeyim, sormayın gitsin. Onunla ilgili de en kısa zamanda yeni bir yazı ile video gelecek.

Yemeklerimizi yerken neredeyiz, bu otel nedir, kimindir, neler yapılır burada gibi sorularımıza cevap vermek için Köksal Bey ve aşçıları Serdal Bey, hem otel hakkında hem de o akşamki menü hakkında tek tek anlattılar, sorularımıza cevap verdiler. Otel 2016 yılında açılmış, aslında daha bebek anlayacağınız. Türk ve Dünya mutfaklarının yer aldığı otelde birçok organizasyon yapılıyormuş. Odalar, mutfak vs, bunların dışında harika bir fitness salonu, spa merkezleri de var ve bizlere çok güzel günü birlik bir hediye de verdiler 🙂

Wishmore’un hediyelerinin yanı sıra Zara Tuz, Keramika, Cook Mutfağı‘ndan da hediyelerimiz vardı. Zara Tuz; bizler için kaya, himalaya ve deniz tuzları hazırlamıştı ve bunların yarısı işlenmiş, yarısı işlenmemişti. Sağlıklı tuzlar yemekleri daha da lezzetli kılıyor. Keramika; bizlere harika tabaklar hediye etti. Benimkilerin rengi turuncu 🙂 O kadar tatlılar ki, bir an önce sunumlar hazırlamak istiyorum.

Organizasyondaki tüm fotoğraflarımızı Seher Kunduroğlu çekti. Kendilerine de cok teşekkür ederiz.

Asıl en buyuk teşekkür Fatma’cığıma..
İyi ki davet ettin beni, bizleri. Yüreğinden öpüyorum seni..

En kısa zamanda yeni bir yazıda görüşmek üzere sevgili okurlar…

Sevgiler,
Fulya

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply