KÜLTÜR-SANAT Sergi

Sergi: Uğurcan Akyüz & İnsanlar ve Kuşlar

07/12/2017

Gün olur, alır başımı giderim,
Denizden yeni çıkmış ağların kokusunda.
Şu ada senin, bu ada benim,
Yelkovan kuşlarının peşi sıra…

Bu dizelerle bir yazıya başlamak.. Fonda şarkı çalıyor, bir yandan mırıldanıyorum. Bilgisayarın yanında bir mum yanıyor, o kokusu tüm odayı sardı. Diğer yanda sıcacık kahvem, dumanı üstündeyken hatta; size kısa süre önce açılan bir sergiden bahsedeceğim. Gün olup, alıp başını giden kuşları, en az onlar kadar özgür olmaya çalışan insanları konu alan bir sergiden, İnsanlar ve Kuşlar‘dan…

Öncelikle sanatçıyı biraz anlatmak istiyorum size. 1961 yılında, Artvin/ Hopa’da doğan bir sanatçı Uğurcan Akyüz. İlk ve Orta Öğrenimini Hopa’da tamamlamış. 1983’de Gazi Üniversitesi, Resim-İş Bölümü’nden mezun olmuş,  1987’de Hacettepe Üniversitesi, Güzel sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nde Yüksek Lisans derecesi almış. 1990’da YÖK bursu ile İngiltere’ye gidip, 1995’de Leicester, De Montfort University’den doktora (Ph.D) derecesi almış. 1997’de Doçent, 2003’de Profesör oldu. Goethe Enstitüsü bursu ile Münih’te çalışmalar yapmış.  HÜ.Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı, Grafik Bölümü Başkanlığı, Güzel Sanatlar Enstitüsü Müdürlüğü ve Sanat Müzesi Müdürlüğü görevlerini yapmış ve 2006’da KKTC, Yakın Doğu Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesinin kuruluşunu gerçekleştirdi, universitenin dekanı olmuş. Sanatta Doktora programının (2013), Mimarlık ve İç Mimarlık Dr. programlarının (2014) YÖK’den onaylarını almış. YDÜ Mimarlık Fakültesinin dekanlığını yapıp, YAKINDAN SANAT adı altında 135 gazete makalesi yayınlanmış, 85 adet TV programı hazırlayıp sunmuş. Akabinde 19 kişisel sergi açıp, çeşitli karma sergilere katılmış. Devlet Baskı Resim (2004) başta olmak üzere, pek çok ödül aldı. Asya Bienali dahil, çeşitli yarışmalarda jüri üyeliği ve dergilerde hakemlik yapan sanatçı pek çok akademik ve sanatsal projenin gerçekleştirilmesini sağlamış.

Türkiye’deki dijital sanatın öncü uygulayıcılarından olan Uğurcan Akyüz, gündelik yaşamın anlık karelerinden süzdüklerini, kültürel imgelerle farklı zaman katmanları içinde birleştirerek, gerçeklik adına yeni bir sunum dili geliştirmiş. Bu dil; dijital ortamda piksel düzeyinde teknik olasılıkları kontrol ederek ortaya çıkardığı gerçeküstü biçimlere zaman zaman hazır malzemeleri eklemesinden oluşmakta.  Değişik sosyal göndermelere doğru işlenmiş biçimleri kullanarak şiirselleştirdiği sayısız çalışmaya imza atan Akyüz; akademik ve sanatsal çalışmalarını KKTC’de sürdürmekte.

Gelelim serginin içeriği, teması, konumlanması ve açılışına…

Sergi, geçtiğimiz hafta Vehbi Koç Vakfı Ford Otosan Gölcük Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezi‘nde açıldı. Sergiye büyük bir ilgi vardı. Sergide bulunduğum süre zarfında, gelen sanatseverlerin ilgisi çok hoşuma gitti. Şiirden destekle; bölgesel sorunlara gönderme yapıyor bu sergi. Güncel sanata geç kalmamak sanatçının temel amaçlarından biri. Güne ve güncele uygun yeni bir durak için oluşan ihtiyacı, görsel dünyaya biçimlendirmiş sanatçı. 19 sergiden sonra, yani onca göçünden sonra; varmak istediği noktaya gelmiş ve bu sergideki eserler ortaya çıkmış. Ortaya çıkan sonuç olarak bu sergi; bulunduğu, oturduğu, yaşadığı yerden ayrılarak, daha uygun ev, mahalle, köy, şehir ya da ülkeye gidenler için çalışılmış pasaportsuz kuş resimleri tutamı.

Sergideki eserleri inceledikçe içimdeki özgürlüğü düşündüm. Aslında hayal ettiğim özgürlüğü düşündüğümü söyleyebilirim. Bazen kaçıp gitmek istediğimi, uzaklaşmanın bana iyi geldiğini düşündüm. Bazense sevdiklerime kavuşmak için uçmam gerektiğini, uçarak onlara ulaşabileceğimi konusurken buldum kendimi. Bazen iyiliklerden uçar gideriz, kötüdür kalbimiz, inkar edemem. Bazense iyiliklere uçmak gerekir, nerede olduklarının önemi olmadan. Tüm eserlerde uçtum bulunduğum ortamlardan,en güzel yerlere. Teşekkürler bunu hissettirdiğin için Sn. Uğurcan Akyüz. Sergi 25 Aralık tarihine kadar 7/24 ziyaretçilere açık olacaktır. www.vkvfordkultur.org.tr adresinden inceleyebilirsiniz.

Güzel yerlere, güzelliklere göçebilmemiz dileğiyle…

Sevgiler

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply