MEKAN ÖNERİLERİ

Saraylı’yı Değiştiren Mekân : Sevgiden Gelen Lezzetler

26/07/2018

“Kahvaltının mutlulukla ilgisi var” cümlesini doğrulayan bir yazı ile yine karşınızdayım sevgili okurlarım. Geçtiğimiz haftalarda yazdığım kahvaltı deneyimimden sonra Instagram hesabıma gelen bir mesaj ile bu Pazar kendimizi çok tatlı bir mekânda bulduk. Kocaeli’de yaşayanlar Saraylı köyünü muhakkak  bilir. 29 senedir Değirmendere’de olduğumdan çoğu hafta sonu Saraylı’ya çıkar, kahvesinde bir kahve içer, sokaklarını gezeriz ailecek. Haliyle ayrı bir havası vardır benim için.

Sevgiden Gelen Lezzetler’ in harika mutfağı ile Saraylı’ya yeni bir renk gelmiş. Kocaeli’deki mekânları gezerken aynı zamanda sizinle de paylaşmak istiyorum biliyorsunuz. Sevgi Hanım bana mesaj atınca hiç düşünmeden “Evet, bu Pazar gelebiliriz” dedim ve nişanlımı da peşimde sürükleyip yola koyulduk. Başta “Saraylı çok küçük bir yer, nasıl kahvaltı mekânı açabilmişler ki? ” diye düşünüp, yer hakkında şüpheci yaklaşmadım desem yalan olur. Mekân, Sevgi Hanım’ın eşinin annesinin evi içerisine ve bahçesine konumlandırılmış. Ev, tarihi eser olarak devlet kaydına alınmış zamanında, Sevgi Hanım ve eşi de burayı bir lezzet durağı olarak halk ile buluşturma kararı almış. Evin içerisinde birkaç oda, gelen misafirlere açılırken, bahçede yer alan 4-5 masa ise açık havada oturmak isteyenler için dizayn edilmiş.

Kısa hikâyelerini dinledikten sonra bizi bir masaya oturtuyor Sevgi Hanım ve kahvaltımızın hazırlanmasını bekliyoruz. Önce dışarda kurulan sobanın üzerine bir demlik geliyor. Burada demlikler ortak kullanılıyor. Birkaç demlik, gelen müşteri sayısına göre sobanın üstüne bırakılıyor, isteyen çayını buradan kendisi dolduruyor. Biz de kahvaltımız gelene kadar çaylarımızı yudumlayarak sohbet ediyoruz.

Öyle bir kahvaltı geliyor ki, buraya gelmeden önce düşündüğüm o “Acaba nasıl bir yer?” endişelerinin yerini Sevgi Hanım’ın ellerinden çıkan o leziz tatlar için yorum yapmak alıyor.

Kahvaltıda ne yok ki? Sınırsız çay, kuymak, pişi, ev yapımı reçeller, peynirler, zeytinler, yumurtalar, çibörekler… Daha ne olsun? Kuş sütünü de istemeyelim yani! Sofraya gelen her lezzet, Sevgi Hanım’ın elllerinden çıkıyor. Hepsi güzeldi ama “Hangisini en çok sevdin?” diye sorarsanız, kuymak derim! Sıcacık ekmekle harika bir uyum sağlayan kuymağa ben de, nişanlım da baaaayıldıkkk! Karadenizli olan Sevgi Hanım’dan da lezzetsiz bir kuymak çıkamazdı zaten.

Kahvaltı esnasında Sevgi Hanım’ın eşi elinde bir sürahi ile masaları dolaştı ve bardaklarımıza bir içecek doldurdu. Erik suyuymuş! Nasıl lezzetliydi anlatamam, ikişer bardak içtik düşünün. Bu da taze taze, yine Sevgi Hanım tarafından yapılıp, gelen müşterilere sunuluyormuş.

Sevgiden Gelen Lezzetler’de bu harika köy kahvaltısı, her şey dahil, kişi başı 30 TL. (Bence son zamanlarda artan kahvaltı fiyatlarına göre çoook uygun fiyatlı bir yer.)

Burada kahvaltı yok sadece. Biraz önce dediğim gibi Sevgi Hanım, Karadenizli olduğundan; buraya geldiğinizde Karadeniz lezzetlerini tadabilirsiniz. Dileyen mantı, gözleme, turşu kavurma, fasülye tavası gibi harika tatlar deneyebilir. Ayrıca börek, baklava gibi lezzetler de yine Sevgi Hanım’ın ellerinden çıkıp ev ve iş yerlerine de satılıyoor. Benim gibi tarhana aşığıysanız ve tarhana gibi doğal lezzetleri seviyorsanız, buradan satın da alabilirsiniz.

En kısa zamanda gidip mantısını tatmak istiyorum. Eğer yolunuz düşerse, Saraylı Köyü kahvesinin hemen arkasında yer alıyor bu güzel yer. Aşağıdaki hesaptan da kendilerini takip edebilirsiniz.

Davetiniz, samimiyetiniz ve harika lezzetler için çok teşekkür ederiz Sevgi Hanım.

Sevgiden Gelen Lezzetler

Pazartesi günleri kapalılar. 
Adres: Saraylı Mah. Küme Evler No: 58 Gölcük/Kocaeli
Facebook : Sevgi Giden Gürel
Rezarvasyon: 0530 789 89 99 
sevgidengelenlezzetler.com

Sevgiler

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply