KÜLTÜR-SANAT Sergi

Sanat Galerisi ve Sergi Nasıl Gezilir

26/04/2018

Merhaba sevgili okurlar,

Bugün sizlere bir türlü her yerde henüz anlatılmayan, bu konuda ders verilmesi gerektiğine inandığım bir konudan bahsedeceğim. Galerilerin nasıl gezilmesi ve gezerken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda internet ya da kitaplarda çok fazla bilgi yok. Öyle elimizi kolumuzu sallayarak, “Ben geldim, açılın sergiyi gezeceğim” diyerek sergi salonlarına giremiyoruz. Nasıl bir misafirliğe giderken kıyafetimize, temizliğimize özen gösteriyorsak; bir galeri kapısından da buna benzer şekilde girmenin doğru olduğu düşüncesindeyim. “Peki bir sergi nasıl gezilir? Nereden başlamalı? Bir eserin önünde ne kadar durulmalı? Nasıl yorum yapmalı? Yapmalı mı, yapmamalı mı? Ya yanlış yorum yaparsam? Eser önünde çok durursam, anlamadığımı mı gösterir? Ya da çok durmazsam, önemsemiyorum mu sanarlar? Fotoğrafını çeksem kopyalıyorum mu sanırlar? Ah, sanatçı orada, yanına gitsem mi acaba?” gibi birçok soru ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Hepsi içten, doğal ve samimi sorular ve benim de bu sorulara cevap niteliğinde olacak birkaç önerim var.• Öncelikle gideceğiniz sergi ve sergiyi siz değerli sanatseverler ile buluşturacak olan sanatçıyı öncesinde araştırmanızı öneririm. Hayat hikâyesini, eserlerini ve düşüncelerini araştıracağınız sanatçıların eserlerinde araştırdıklarınız ile karşılaşmak sizi daha motive edecektir. Tabii ki eserleri inceledikten sonra araştırmak isteyenler de olacaktır fakat öncesinde bilgileri edinmenin, eserleri incelerken ve sanatçı ile tanıştığınızda sizin için daha yararlı olacağını düşünüyorum.

sizlere bir türlü her yerde henüz anlatılmayan, bu konuda ders verilmesi gerektiğine inandığım bir konudan bahsedeceğim. Galerilerin nasıl gezilmesi ve gezerken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda internet ya da kitaplarda çok fazla bilgi yok. Öyle elimizi kolumuzu sallayarak, “Ben geldim, açılın sergiyi gezeceğim” diyerek, sergi salonlarına giremiyoruz. Nasıl bir misafirliğe giderken kıyafetimize, temizliğimize özen gösteriyorsak; bir galeri kapısından da buna benzer şekilde girmenin doğru olduğu düşüncesindeyim. “Peki bir sergi nasıl gezilir? Nereden başlamalı? Bir eserin önünde ne kadar durulmalı? Nasıl yorum yapmalı? Yapmalı mı, yapmamalı mı? Ya yanlış yorum yaparsam? Eser önünde çok durursam, anlamadığımı mı gösterir? Ya da çok durmazsam, önemsemiyorum mu sanarlar? Fotoğrafını çeksem kopyalıyorum mu sanırlar? Ah, sanatçı orada, yanına gitsem mi acaba?” gibi birçok soru ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Hepsi içten, doğal ve samimi sorular ve benim de bu sorulara cevap niteliğinde olacak birkaç önerim var.• Öncelikle gideceğiniz sergi ve sergiyi siz değerli sanatseverler ile buluşturacak olan sanatçıyı öncesinde araştırmanızı öneririm. Hayat hikâyesini, eserlerini ve düşüncelerini araştıracağınız sanatçıların eserlerinde araştırdıklarınız ile karşılaşmak sizi daha motive edecektir. Tabii ki eserleri inceledikten sonra araştırmak isteyenler de olacaktır fakat öncesinde bilgileri edinmenin, eserleri incelerken ve sanatçı ile tanıştığınızda sizin için daha yararlı olacağını düşünüyorum.

• Sergi açılış tarihlerini muhakkak takip etmenizi öneririm. Sergilerin açılışında bulunmanız, sizin gibi sanatseverler ile tanışmanızı, onlarla eserler hakkında sohbet etmenizi de sağlayacaktır. Merak ettiğiniz her soruyu açılış günü sanatçıya ve sizin gibi orada olan sanatseverlere sorabilir, daha sağlıklı bilgiler alabilirsiniz.
• Dokunmayın! Evet, “Don’t touch me” yazısı ile çok sık karşılaşabilirsiniz sergilerde. Karşılaşmasanız da bilin
ki, tüm eserler büyük emeklerle yapılmıştır ve onlara dokunmanız, eserlere zarar verebilir. Belirli bir mesafede hepsini izleyebilirsiniz ama eserlere dokunmak; boyalarına, yapılarına, malzemesine zarar vereceğinden, bu maddeyi her daim bir kural olarak hatırlayın. Bu dokunma kuralına bir de fotoğraf / video çekme kuralını da eklerseniz iyi olur. Gittiğimiz her yeri ve her şeyi karelemek istiyoruz ama fotoğraf makinelerinin flaşının zarar verebileceği eserler bir hayli fazla. Eserleri incelemeden önce “Fotoğraf / Video çekmek yasaktır” ibaresini kontrol edin ya da muhakkak bir görevliye sorun.


• Sergilerin açılış zamanları gibi, sergi süresi boyunca çoğu sanatçı eserlerinin başında durur. Muhakkak kendileri ile tanışmanızı, eserlerini sanatçılardan dinlemenizi öneririm. İstediğiniz kadar soru sorabilir, bilgiyi asıl kaynağından öğrenebilirsiniz.
• Bir sergi salonuna şort, parmak arası terlik vb kıyafetlerle girmemenizi öneririm. Bu bence önce kendinize, sonra sanatçıya ve eserlerine saygısızlık olarak düşünülür. Girdiğiniz her ortamdaki duruş, tavır, giyiminiz; sizin o âna verdiğiniz değeri gösterir.
• Sanat galerisinde o sırada yer alan sergi sahibinin muhakkak bir ziyaretçi defteri olur. Galerideki hislerinizi, eserlerle ilgili düşüncelerinizi, sanatçı ile ilgili fikirlerinizi galeriden çıkmadan önce bu deftere yazmanızı önemle rica ederim. Aynı zamanda sergilerde muhakkak çıkışta bir bilgi dosyası olur. Buraya da mail adresiniz ve telefonlarınızı bırakmanız, galerideki sergi ve diğer etkinliklerden anında haberdar olmanızı da sağlayacaktır.


Sergi demişken, sizlere ilk yazıda ilimizdeki sanattan, sanatla ilgilenen bazı kurumlardan, sanat ve sanatçıya değer verenlerden ve sanatçılarımızdan da bahsetmek istiyorum. Henüz ziyaret etmediyseniz; aşağıdaki mekânları inceleyebilir, sanat adına birçok şey öğrenebilirsiniz.

Vehbi Koç Vakfı Ford Otosan Gölcük Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezi: Bölge halkının sosyal, kültürel ve sanatsal yaşamlarının gelişimine ortam sağlamak amacıyla kurulan merkezde; konserden, tiyatroya, sergilerden, sanat atölyelerine, sosyal sorumluluk projelerinden spora kadar birçok etkinlik yer alıyor. Bu ay çok değerli bir heykeltıraş olan Nevzat Atalay’ı konuk eden merkez, aynı zamanda tiyatro, konser ve çocuk oyunları ile de sanatseverlere dolu bir program sunuyor. Merkez, Kocaeli’deki amatör ve profesyonel oyunlara yer verirken, aynı zamanda çeşitli ilçelerle de organizasyonlar yapıp sanatı Kocaeli halkına sunuyor.
Sabancı Kültür Merkezi: 606 kişi
kapasiteli salonu ve büyük sahnesinde gerçekleştirilen konser, tiyatro, konferans, panel gibi organizasyonlar ile birçok sanatseverin gittiği merkez, sanata ve sanatçıya verdiği değer ile Kocaeli halkının en çok ziyaret ettiği yerler arasında.
Süleyman Demirel Kültür Merkezi:
Şehir tiyatrolarının oyunları ile farklı projelerin yer aldığı merkezde, yetişkin oyunlarından müzikallere, konserlerden çocuk oyunlarına kadar birçok etkinlik yer alıyor ve merkez halk ile sanat arasında köprü görevi üstleniyor.
Kader Aktü Sanat Atölyesi: Eğer resim ile ilgiliyseniz ya da hayalinizde hep resim yapmak var ise, burası sizin için biçilmiş kaftan. 2006 senesinde ressam Kader Aktü tarafından kurulan atölye, sayısız projeye ve sayısız sanatsevere ev sahipliği yapıyor. Atölyede 7’den 70’e, her yaşta kursiyere eğitim veriliyor.
Kocaeli Sanat Evi Derneği (KOSEV):
Kocaeli halkının sanata ilgisini uyandırmak, gelişmesine yardımcı olmak ve öncülük etmek için kurulmuş olan dernekte, amatör ve profesyonel sanatçıların yer aldığı üyeleri ile resim, heykel, seramik, video-art, enstelasyon, dijital-art, karikatür, fotoğraf, hat, tezhip, ebru, katı, çini, minyatür, özgünbaskı gibi birçok sanat dalı üzerine eğitimler veriliyor. Aynı zamanda KOSEV, ilde birçok kurum ve kuruluş ile çeşitli sanat projeleri yapıyor ve sanatı önce Kocaeli, sonra da tüm ulusal ve uluslararası sanatsevere anlatıyor.
Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği:
İzmit’in sahip olduğu kültürel, tarihsel ve doğa değerlerini; tanıtım, turizm, araştırma, tarih, kültür ve sanat organizasyonları ile düzenleyen dernek, kentimizi tanıtma konusunda başarıdan başarıya koşuyor. Şu sıralar İzmit Belediyesi ile birlikte yürüttükleri Uluslararası İzmit Kısa Film Festivali heyecanında olan dernek, festivallerden, sergilere, yarışmalardan, kentin tarih gezilerine kadar birçok alanda hizmet veriyor
İzmit Sanat Merkez (İSM): 2007’de MEB’e bağlı olarak açılan merkezde bale, dans, müzik, tiyatro, yaratıcı drama gibi birçok eğitim veriliyor. Alanında başarılı olan birçok sanatçı tarafından verilen eğitimler ile İSM, misyonuna uygun başarılara imza atıyor.
Kandemir Sigorta: 2010 senesinden beri “Ofiste Sanat” projesi ile ilimizdeki birçok sanatsal projeye ev sahipliği yapan Kandemir Sigorta, bu proje ile sanatı hayatın içine taşıyor ve sanat eserlerini ofislerinde sergiliyor. Gezilebilecek sergi mekânı olma özelliği ile Kocaeli’de bir ilk olan Kandemir Sigorta, sergi salonlarından çekinenler için rahat bir ortam olarak adını duyuruyor.
Kafe Kedi: İzmit’te bulunan kafe, yalnız yeme içme mekânı değil, sanata verdiği değer ile de adından sıkça söz ettiriyor. Mekânda sergiler, sanatçı sohbetleri yapılıyor ve İzmit halkı sanatın çeşitli dalları hakkında bilgilendiriliyor. Mekân aynı zamanda müzikle ilgilenenler için var olan stüdyoyu kullanma, enstrüman dersleri verme gibi
imkânları da sağlıyor.
Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği
(KASK): 1980 yılında kurulan dernek, Kocaeli halkına fotoğraf eğitimleri veriyor. Bunun yanı sıra her sene düzenlenen fotoğraf günleri, fotoğraf bültenleri, fotoğraf etkinlikleri ile de fotoğraf sanatı ile Kocaeli halkı arasında bir bağ kuruyor.

Bu yazıda Kocaeli’de yer alan 10 sanatsal kurum ve mekânı sizlerle paylaştım. Bir sonraki yazılarda sanatla iç içe olan mekânların devamı gelecek. Gönül ister ki bu sayı 10, 100, 1000 olarak katlansın; sanatla daha çok içli dışlı olalım hayatta. Ne demiş sanatçı Ai Weiwei: “Hayat sanattır. Sanat hayat. İkisini hiçbir zaman ayırmam.” Hayatımızdan sanatı ayırmadığımız, sanatla nefes alabilme ve bu aşk ile önce kendi yolumuzu sonra da tüm karanlık yolları aydınlatabilmemiz dileğiyle…

Sevgiler

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply