BENİM DÜNYAM GEZİYORUM

Salt Beyoğlu & Bahçe Katı

10/09/2015

Sanat müzeleri ve sergileri hem işim gereği hem de ilgi alanım gereği çok ziyaret ettiğim yerlerdir. İşim gereği dikkatimi çeken/çekmeyen bütün sergilerde bulunmaya çalışırım ki, ne öğrensem, kiminle tanışsam kardır diye düşünürüm.. Sağolsunlar sanat galerileri ve sanatçılar da beni birçok açılışa çağırır. Geçtiğimiz haftalarda yaptığım İstanbul ziyaretimde Salt Beyoğlu’na da uğradım ve sizler için güzel kareler yakalamaya çalıştım. Hepsini ayrı ayrı paylaşacağım sergilerin arasında Bahçe bölümü vardı. Hayran kaldım ve önceliği o bölüme vermek istedim. Umarım beğenirsiniz. Keyifli okumalar…

Girişi çok huzurluydu. İçerisinde ağaçlar, çiçekler, yapraklar bulunan bir sera yapılmış Salt Beyoğlu’nun en üst katında. Bahçe ismindeki bu bölümde isteyen kitabını alıp okuyabiliyor, isteyen rahatca uzanıp müziğini dinleyebiliyor. İsteyen de sevdikleriyle birlikte sohbet edebiliyor. Teras gayet sakin; biz gıkımızı çıkaramadık video çekerken düşünün ben yani! Ortam o kadar güzel ki tamamen ruhum dinlendi diyebilirim size. Aşağıda sizler için çektiğim birkaç fotoğrafı görebilirsiniz.

Salt Beyoğlu’nun 4. katında bulunan Bahçe’de yenilebilir bitkiler var; nane, maydanoz gibi. Aynı zamanda lavanta, yasemin gibi de mis kokular Bahçe’de mevcut. Özel olarak bu düşünülmüş ve sanatçı mimar olan Fritz Haeg özel olarak bu proje ile ilgilenmiş. Açıldığı günden bugüne kadar birçok proje, toplantı ve workshop’ a ev sahipliği yapmış bu Bahçe.

Yoğun geçen iş temposundan biraz kurtulmak ve dinlenmek isterseniz İstiklal’de bulunan Salt Beyoğlu’na uğrayıp, en üst katındaki Bahçe’de birkaç saat kendinizi dinlemenizi, bitkileri koklamanızı tavsiye ederim. Salt Beyoğlu bilgileri ve bünyesindeki sergileri merak edenler saltonline.org adresinden öğrenebilir.

Sizin huzur bulduğunuz böyle mekanlar var mı?

Sevgiler

 

 

 

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply