GEZİYORUM

Roma | Colosseum

10/10/2016

Herkese merhaba,

Nihayet tatilden döndüm. Sizlerle paylaşacak o kadar çok not ve fotoğraf var ki anlatamam. Hepsini tek tek sitemde burada paylasiyor olacağım. O yüzden ilk yazımı bekletmeden sizlere ulaştırmak istedim. Roma’da birçok turiste ev sahipliği yapan Colosseum (Kolezyum) ile bugün karşınızdayım. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

İtalya gezimin ilk durağı Roma Kolezyum’du. Gitmeden önce burayı çok araştırmış, bol bol fotoğraflar incelemiştim. Gece harika fotoğraflar çekeceğimi düşünürken, sabahki durağımızda olması beni biraz hayal kırıklığına uğratsa da, hemen toparlandım ve “Daha ilk günün, tatil harika geçecek.” diye telkinlerde bulundum kendime.

Kolezyumun yapımı M.S. 72 yılına uzanıyor. İnşaatı 10 yıl süren yapının açılışı ise 40 gün 40 gece süren düğünler gibi olmuş. Ama 40 değil, tam 100 gün sürmüş! Açılışında binlerce hayvan ve insan kurban edildiği öne sürülen kolezyumun bir diğer ismi; Arena. 80 kapılı, 55.000 kişinin izleyebileceği, 188 metre uzunluk ve 156 metre genişlikteki kapasiteye sahip bir yapı burası. Kahramanca ölmenin amaç edinildiği kolezyumda hem insanlarla hem de hayvanlarla dövüş yapılıyormuş. (Bunu bile bile gidince içeri girdiğim anda tüylerim diken diken oluyor, etrafı duymamaya başlıyorum. Etraftaki turistlerin sesleri yerine gözümü kapattığımda filmlerde izlediğim kolezyumlar aklıma geliyor ve onlarla aynı taşlara dokunduğumu anlayınca daha bir ürperiyorum.) Depremler ve yağmalamalar sonucunda ne kadar harap olduğunu gördükçe üzülüyorum ve gezmeye devam ediyorum.

İtalya’nın başkenti Roma’daki arena olan “Kolezyum”; Flavianus Amfitiyatro olarak da biliniyor. Kolezyumun içinde imparatorlar; Roma halkını ve kendilerini eğlendirmek için gladyatör dövüşleri gerçekleştiriyormuş. Bir tek dövüşler değil, dövüşlerin yanı sıra dramalar, tiyatrolar, hayvan avcılığı da yapılırmış içerde. Bunların yanı sıra da barınma, taş ocağı, türbe olarak da kullanıma açılmış burası. Kolezyum 7 Temmuz 2007 tarihinde, Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri seçilmiş.

İtalya seyahatimin diğer yazıları yolda, hazırlanıyor, takipte kalın!

Sevgiler

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Yusuf Arslan 15/10/2016 at 11:26 AM

    Umarım İtalya seyahatiniz güzel geçmiştir. Roma’nın sembolü olmuş Colosseum’u tanımış olduk. Gezi yazılarının devamını bekleriz. 🙂

  • Leave a Reply