KÜLTÜR-SANAT Sergi

Resmigeçit Sergisi & Mevlüt Akyıldız

21/11/2017

Geçtiğimiz haftasonu İstanbul’a gidince, kendimi tabi ki hemen sergilere attım. İstanbul sokaklarında yürürken; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ev sahipliğinde Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi Beş Kubbe ve Tek Kubbe Salonu‘nun önünden geçiyorduk ve Mevlüt Akyıldız‘ın Resmigeçit Sergisi‘ne rastladık. Sergiyi gezme imkanımız oldu ve belki aranızda henüz sergiyi görmemiş ve sergilenme süresi boyunca İstanbul’a gidemeyecek olanlarla varsa buradan takip etsin diye sizler için bol bol fotoğraf çektim. Umarım beğenirsiniz. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Pazar günü İstanbul Maratonu olduğundan bizim için gün çok erken başladı. 05:00’te uyandığım için tüm gün o yorgunluk üzerimdeydi. Bugün günlerden Salı ve ben hala kendime gelebilmiş değilim zaten. Neyse lafı uzatmayayım.. Maratondan sonraki tek planımız İstanbul Bienali’nin son gunu olduğundan henüz göremediğimiz İstanbul Modern’e gitmekti. Oyle de yapıyorduk. Yola çıkmıştık ki, yürürken bir anda Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi’ni gördük. Daha önce hiç denk gelip, mekanın içerisine girme fırsatım olmamıştı. Hazır bir de içerisinde sergi varken, gezelim dedik. Sürekli bir sergi oluyormuş burada ve girişler ücretsiz. Ben sanatı özellikle sergileri gezmenin ücretli olmaması gerektiği düşüncesinde olanlardanım, bu yüzden bu özelliklerini sevdim ve sergiyi gezmeye başladım.

Serginin ismi Resmigeçit. Hani resmigeçitlerde bir saygı, ayrı bir gerginlik olur ya; eserleri gezerken içten içe kahkahalar atabiliyorsunuz. Ağlanacak hale gülmek diye tabir edilen deyimi de doyasıya yaşıyorsunuz eserlerin karşısında durduğunuzda. Türk resim tarihinde nesneye değil dil vurgularına hayran bırakan bir sanatçı Mevlüt Akyıldız. Eserlerindeki ironik ifadelerden de  dil vurgularını anlayabiliyorsunuz.

40 yıldır sanat camiasında Mevlüt Akyıldız. Yerelden evrensele, evrenselden yerele mekik dokuyan tematik dönüşümü ile tüm İstanbul’da yaşayanların ve çevre ildeki sanatseverlerin akın ettiği bir sergi olmuş duyduğum kadarıyla. Cünkü Resmigeçit Sergisi, sanatçının 40 yıllık seçkisine ev sahipliği yapmakta.

Eserlerdeki detaylar bir harika. “Nasıl olur da bu kadar ince dusunulur?” demeden kendimi alamıyorum. Resim ile edebiyatı o kadar harmanlamış ki sanatçı, hem resim dile hem dil resme karışmış; bize de bunu anlamlandırmak ve anladığımızı direkt yaşamak, hayal etmek kalıyor. “Resim sessiz bir şiirdir.” mottosunu kendine ilham kabul eden sanatçı, resimlerini görsel bir metne dönüştürmüş. Eserlerini bir metin olarak düşünürsek, üslubu harika!

Türkiye’yi ve yaşamın tuhaf hallerini anlamış sanatçı eserlerinde. Bir kadın görünce kibarlaşan erkekleri, bazı kadınların para hırsını, gelin arabalarının sevimliliğini, lunaparkları, protokolü eğlenceli bir dille anlatmış bizlere. Başta kendisine “Türkiye’nin amansız ironi ustası” denmesindeki sebebi anlamasam da, her eseri bana ironinin ne olduğunu ve neden sanatçıya soylendiğini pat pat yüzüme vurdu. Sadece resimler de yok bu sergide, aynı zamanda sanatçının 40 yıldır yaptığı heykeller de yer alıyor.

Sanatçıyla tanışıyorum ve O’nu Kocaeli’ye davet etmeyi düşünüyorum ana nafile.. Son sergisiymiş, artık yorulmuş, dinlenmek istediğini söyledi. Çok kibar bir dille reddedildim anlayacağınız 🙂 Eserleri muhteşem! Eğer zamanınız ve imkanınız varsa 2 Aralık tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz..

Sevgiler

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply