GEZİYORUM

Kuzguncuk’ta Huzur : Kafe La Mekan

09/05/2016

Kuzguncuk ‘a aşık olduğumu bilmeyen kaldı mı? Bence hayır! 🙂

Geçtiğimiz haftasonu bana eşlik eden yol arkadaşlarımla birlikte #fulyanereyebizoraya dedik ve ilk durağımız olan Kuzguncuk’a gittik.  Kuzguncuk benim uzun zamandan beri gidip görmek istediğim bir yerdi. Ben de neden gidip gezmek istediğim yerleri bir hashtag catisi altında toplayıp geziler yapmıyorum diye düşündüm ve #fulyanereyebizoraya başlığı altında gittiğim yerlerde yeni yol arkadaşlarını aradım. Tam 11 arkadaşım benimle o gün geleceğini söyledi ve biz Değirmendere’den yola çıktık. Bir hafta öncesi Kuzguncuk keşfi yapıp, kahvaltı mekanımızı ayarlamıştım. Sonrasında ise Kuzguncuk sokaklarını gezip gezimizin bir sonraki durağı olan Balat ve Karaköy’e doğru yol aldık. Bugün sizlere gezimizin ilk durağı olan Kuzguncuk’taki kahvaltı mekanımızdan bahsedeceğim.

Kuzguncuk yolculuğumuz sonrasında bir önceki hafta seçtiğimiz mekanımızda hazırdık. Kuzguncuk’un en güzel kafelerinden biri olan La Mekan Kafe bize kapılarını açtı. Meral Hanım ve Hakan Bey’in işletmeciliğini yaptığı mekan, otantik görüntüsü ile bir harikaydı. Kahvaltıları ise müthişti! Zahter, muhammara, peynirler, zeytinler ve geriye kalan herşeyi silip süpürdük tek kelime ile.. Ortaya gelen surpriz menemen ise parmaklarımızı yememize sebep oldu. Mekanın içerisinde işletmeciler hariç 2 kişi daha çalışıyor. Cok tatlı ve çok kibarlar. Elleri de bir marifetli ki sormayın. Muhteşem kurabiyeler, börekler, poğaçalar için muhakkak burayı ziyaret etmenizi öneririm. Ayrıca incirli kurabiyeleri de meşhurmuş, bir sonrakinde koşa koşa yemeğe gideceğim. Ama öncesinde size bu harika kahvaltıyı göstermek istiyorum. 

La Mekan Kafe dışarıda 7, içerde 2 masası ile şirin, minnoş bir butik kafe. İçeriye girdiğinizde sağ tarafta mutfak ve yiyecek ürünlerini bulurken, sol tarafta ise oturup dergi kitap okuyup birşeyler yiyip içeçceğiniz bir bölüme sahip. Renkler insana huzur verirken, içerde bulunan kedi ve misafir gelen kediler size kendinizi evinizdeymiş hissini uyandırıyor. Kedileri oldum olası çok sevdiğim için mekanın içerisinde kedi olması beni oraya daha çok bağladı diyebilirim. Bu pisicik daha mekanın ilk zamanlarında gelmiş kapıya ve o günden beri ayrılmıyormuş. Masalara uğruyor, iki lokma birşeyler yiyor ve sürekli uyuyor. Cok tatlı değil mi?

la_mekan_kafe_kuzguncuk

Kahvaltının mutlukla ilgisi olduğunu düşündüğümden güne harika başladığımı söyleyebilirim. Buradan tüm mutfak çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bizler için çok güzel hazırlanmışlardı. Kahvaltıda bunca güzelliğin yanında bir de turunç reçeli vardı. Turunç reçelini daha önce duymuş muydunuz? Ben diyetten dolayı tatlı yiyemesem de, ucundan bakmak deyimini gerçekleştirdim ve o ana kadar böyle güzel bir reçel yemediğimin farkına vardım. Tüm yiyecekler doğal bu mekanda. Zahter özel olarak geliyor. Turunç ve ıhlamur reçellerini kendileri yapıyorlar. Hatta kahvaltı sırasında Hakan Bey, muhammara da dahil olmak üzere yapılan her doğal şeyi bize göğsü kabara kabara anlatıyor. Hakkı da, sonuçta bu kadar doğallığı bir arada görünce bizim 1 saat sürecek olan kahvaltımız 2,5 saatte bitiyor.

la_mekan_kafe_kuzguncuk

la_mekan_kafe_kuzguncuk

la_mekan_kafe_kuzguncuk

Mekanın içi kadar dışı da bir harika. Eğer isterseniz çayınızı kahvenizi yanınıza alıp Kuzguncuk sokaklarına karşı dışarda oturabiliyorsunuz. Gelen geçenin sohbetlerine kulak misafiri olmak, dışardaki kedi köpeği sevmek ve anın tadını çıkarmak okuduğunuzdan daha keyifli, emin olabilirsiniz. Ayrıca işletmecileri de çok sevimli ve kibar insanlar. Mekanı ve kendilerini boş bulursanız, oturun bir sandalyeye, saatlerinizi geçirin. Kitap sevdası insanlar çok kolay bulunmuyor çünkü.

Bu kadar güzellikten sonra yol arkadaşlarımın fikirlerini merak ettiniz değil mi?
Bayıldılar ! Hem de herşeye. İlk durağımız olmasına rağmen mekandan kalkmak istemediler, bol bol fotoğraf çekildiler ve bu güzel anların tadını çıkardılar. Bana da sırtımı dayayıp, onların sıcak sohbetlerini dinleyip; “Oh be bu işi de elime yüzüme bulaştırmadan bitireceğim, eminim!” demek kaldı 🙂

IMG_8866

Bu güzel kahvaltı ve samiyetleri için öncelikle Hakan Bey’e ve Meral Hanım’a, ardından da tüm mutfak çalışanlarına sonsuz teşekkürler. En kisa zamanda tekrar görüşmek dileğiyle..

Sevgiler

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Emine 10/05/2016 at 2:58 PM

    Harika bir gezi sosyal medyadan zevkle takip ettim cumartesi çalıştığım için birazda kıskanarak tabi

  • Leave a Reply