KÜLTÜR-SANAT TİYATRO

Kurdele Ya Da Artı Sonsuz

25/09/2015

Günün 8 Mart olmasına gerek yoktur kadının yanında olabilmek için. Üzülen, dövülen, şiddet ve taciz gören kadınlar hiçbir zaman yalnız bırakılmamalıdır. Aslında hiçbir zaman görmemeleri gerekirken, sırf o gün kendi günleri diye birkaç saat dinlenmeleri bile çok görülen kadınlar var; biliyorum. Görüyorum!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları oyuncularından Seçil Mutlu Oğuz’un yazıp yönettiği “Kurdele Ya Da Artı Sonsuz” oyunu 6 Mart Cuma akşamı saat 20:00’de Vehbi Koç Vakfı Ford Otosan Gölcük Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezi’nde izleyiciye sunuldu. O kadar kalabalıktı ki salon size anlatamam. Çeşitli okullardan, çeşitli ilçelerden ziyaret eden ve bu anlamlı oyuna gelen misafirler bizleri farkındalıkları ve duyarlılıkları konusunda mutlu etti diyebilirim.

Şiddetin çemberindeki iki farklı kadının yaşamından kesitleri konu alan bir oyundu. Tek kişilik olmasına rağmen 2 farklı kadının ayrı bedende aynı şeyleri yaşadığını görebildim ben. Biri evlenmiş, hamile ama bunu eşine derken bile dayak yiyor, diğeri ise güzelliğinden dolayı tacize uğruyor. Ama her ne olursa olsun gücünün sadece kendisinde olduğunu bilmesiyle oyun bitiyor. 1 saat süren oyunu 2. kez izlememe rağmen nefesimi tuttum bitene kadar. Her defasında da 10 kere izlesem de aynı şeyleri yaşayacağımdan eminim. Seçil Mutlu’nun muhteşem performansına ise diyecek hiçbirşey yoktu. Ayakta alkışlandı.

Kocaeli’deyseniz, yolunuz buralara düşüyorsa ya da turnelerinden haberdar olursanız bu oyunu kaçırmamanızı tavsiye ederim. Böyle oyunların daha fazla artıp daha çok kişiye ulaşması dileğiyle.

Sevgiler

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply