KARALAMA DEFTERİM

Kartpostalları Özleyenlere | Postcrossing Deneyimlerim

04/07/2018

Sevgili okurlarımıza kucak dolusu selamlar,

Uzun zamandır sizlere bir yazı hazırlıyordum, nihayet karşınızdayım. Uzun uzun deneyimleyeyim, merak edenlerin aklında soru işareti kalmadan yazayım istedim.

1988 doğumluyum, yaşı bana yakın ve benden büyük olanlar bilir; eskisen her kış ya da her bayram Gölcük çarşısında yılbaşı ve bayram kartpostalları satılırdı. O kar kıyamete rağmen babamın elinden tutar, tüm kartpostalcıları tek tek gezip hepsinden birer ikişer kart alırdım. Sonrasında da  onları göndermeye kıyamaz, biriktirirdim.

Fakat 1999 depreminde giden birçok eşyanın arasında kaldı kartpostallarım. Hoş, o ara kartpostallarımı düşünecek ne güç ne de huzur vardı ya o ayrı. “Giden onlar olsun” diyip kartpostal biriktirme hevesini de rafa kaldırdım o zamanlar.

Ne var ki, seneler sonra bir dostum sayesinde tekrar  o günlere geri döndüm ve kartpostal biriktirmeye başladım. Ama bu sefer ne kart satan bir kırtasiye vardı ne de yılbaşında kurulan o kartpostal çadırları… İzmit’i talan ettim birkaç kart bulabilmek için ve aldığım cevap ya satmadıkları ya da Kocaeli’de zaten bulamayacak olmam oldu. Üzüldüm, hem de çok. Çünkü çocukluğumu anlatıyordu o kartlar bana. Çocukluğunuza ait birşeylere ulaşamadığınız o an, büyüdüğünüz andır ve bu bir tokat gibi yapıştırılır suratınıza. Gezdim, dolaştım, PTT haricinde hiçbir yerde bulamadım kartpostal. Beni kartpostallarıma kavuşturan dostum bana o gün dert yandığım esnada bir site önerdi. Söz konusu kartpostal olur da ben durur muyum? Siteyi talan ettim ve benim gibi Kocaeli’de kartpostal bulamayan okurlarım varsa diye bugun size bu siteyi anlatmak istedim. Hoş keşke Kocaeli’deki kırtasiyeler kartpostal getirse ve biz de ellerimizle seçsek hepsini şahane olur da, neyse…

Sitenin ismi PostCrossing!

Siteye bilgilerinizle giriş yapıyorsunuz -tabi bu bilgilerinizin arasında adresiniz, yaşınız, hobileriniz, sevdikleriniz, sevmedikleriniz de var. Sonrasında size 5 adet adres veriliyor. Hepsi yurtdışından adresler ve hiçbirini tanımıyorsunuz. Bu adreslerle beraber birer ID numarası da ekleniyor, bu numaraları kartpostallarınıza yazmazsanız maalesef doğru kişiye gidemeyebiliyor. Kartpostalı atacağınız kişinin adını ve soyadını, yaşını, cinsiyetini, ülkesini, zevklerini ve nefret ettiklerini bilgi kutucuğu kısmında okuyabiliyorsunuz. Hatta çoğu kullanıcı nasıl kartpostallar biriktirmek istediğini yazıyor ki rahat kartpostal gönderemi yapabilesiniz.

Eşleşmeler bittikten sonra – ki bu süreçte üye olduğunuz an sizin de adresleriniz başkalarına veriliyor, yani siz de başka kullanıcılar ile eşleşiyorsunuz.- ID numaraları da eklenip istediğiniz kartı PTT’den gönderebiliyorsunuz. Fiyatlar uzaklığa ya da zarflı olup olmamasına göre değişebiliyor. Bir süre sonra öyle çok seviyorsunuz ki, hatta kendi pulunu bastıranlar bile oluyor diyorlar.

Gelen sayısız kartpostalım oldu bu site sayesinde ve tabi ben de çok sayıda kartpostal gönderdim. Bu sayede yurtdışında da birçok arkadaşım olmuş oldu. Sosyal medya hesaplarımızdan birbirimizi ekleyip arada bir sohbet bile ediyoruz.

Eğer siz de benim gibi kartpostallara aşıksanız, www.postcrossing.com adresini muhakkak ziyaret edin. Hem yeni insanlarla tanışmış olursunuz hem de bu güzel geleneği geleceğe taşırsınız.

Sevgiler,
Fulya

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply