ETKİNLİK SOSYAL SORUMLULUK

İstanbul Maratonu’nda Devlet Koruması Altındaki Çocuklar İçin Koştum

06/12/2017

Bu sene gerçekleştirilen İstanbul Maratonu’nda devlet koruması altındaki çocuklar için koştum! Gururla, mutlulukla, coskuyla! Ve bugün biraz gecikmeli de olsa maraton hakkındaki düşüncelerimi ve hislerimi yazmak için buradayım.

Uzun zamandır sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olarak birşeyler yapmaya çalışıyorum. Bu projeler kimsesiz çocuklarla, engellilerle, yaşlılarla, hastalarla ya da sokakta yaşayan minik dostlarımızla ilgili oluyor. Bunların hepsini de gerçekten gönülden ve inanılmaz bir tatminle yapıyorum. 2 ay önce spora başladım ve “yürümek yetmiyor, biraz da koşayım” diye düşünürken, karşıma İstanbul Maratonu’nun haberi geldi. Başta “Maratonda koşamam ama en azından biraz çabalarım ve ilk deneyim için güzel olur.” diye düşündüm ve kaydımı yaptırmaya karar verdim. Ama boş bir kayıt olmamalıydı, madem koşacaktım; bunu güzel bir amaç uğruna yapmalıydım. Hem kendim kilo vermeli, sağlıklı olmalıydım hem de bu sayede bir başkasının hayatına da dokunmalıydım. Çok araştırdım ve sonunda uzun zaman önce tanıştığım ama zaman ayıramadığım bir derneğin bu projede yer aldığını gördüm. Size öncelikle bu dernekten bahsetmek istiyorum kısaca ve sonra neden onları seçtiğimi anlayacaksınız…

Hayat Sende Derneği hakkında biraz bilgilendirmek isterim sizleri…

Benim için çok önemli bir proje olduğundan dolayı, seçimim Hayat Sende Derneği oldu ve maratona onların yararına koşacağıma dair kaydımı yaptırdım. Pazar sabahı erkenden yola çıktık ve bizim için önceden göğüs numaralarımızı alan arkadaşımızı da alıp, koşunun başlangıcını yapılacağı yere gittik. O kadar kalabalıktı ki anlatamam. Tüm sosyal sorumluluk projeleri için koşanlar, yaşlılar, gençler, bebek arabalarındaki bebekler, hayvanlar; İstanbul’u geçtim, tüm Türkiye oradaydı sanki. Benim gibi bir amaç ugruna koşanları gördükçe çok ama çok mutlu oldum.

Koşu için belirli bir alt limitte bağış toplamam gerekiyordu. Bu bağış devlet koruması altında yaşayan bir cocuğun okul, kamp ve mentörlük paketinin toplu ucreti olan 3.500TL idi. Bunun için Youtube kanalımda bir video çektik. Herkese, heryere haber saldım. Ve birçok abim, dostum, büyüğüm bana bu yolda destek oldu. Özellikle Kocaeli Körfez Rotary Kulübü toplamam gereken bütçenin %65’ini bağışladı. Aynı zamanda kendilerinin tshirtü ile koştum maratonda, buyuk bir gururla. Onların yanı sıra birçok dostum da bana bağış konusunda destek oldu. Kimi benimle video çekti, kimi fotoğraflarımı paylaştı, kimi 10 TL gönderdi, kimi 100 TL. Hepsi yanımdaydı, huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ederim kendilerine.

Maratona gelince…

  • 10k ve halk koşusu kısımları birbirine karıştı, ayrımını hiç yapamamışlar. Biz halk koşusu diye kayıt yaptırıp, 10k kısmına geçtik mesela. Keşke ayrı bir bölmede yapsalarmış ya da saatlerini ayırmışlar ama bunu biraz daha uzun aralıklı yapsalarmış.
  • Her organizasyonda olduğu gibi protokol sebebiyle biraz geciken bir organizasyon oldu.
  • Evet, park yeri bulamayabiliriz, normal, kalabalık ama en azından park yeri bulma açısından her yolu kapatmasalarmış, iyiymiş.
  • Güvenlik önlemleri çok güzel bir şekilde alınmıştı. Bombalama olabilir diye her sene gelen uyarılar bu sene de geldi, korkuyordum ama çok güçlü bir güvenlik koruması vardı.

Birinci de olmadım, sıralamaya da girmedim. Ama hayatımın en güzel ve anlamlı organizasyonuydu.
Huzurlarınızda tekrar teşekkür ederim emeği geçen, bağış yapan, bağış yapamasa da bana destek olan herkese.

Sevgiler

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply