KARALAMA DEFTERİM SOSYAL SORUMLULUK

Hayata Minimalist Dokunuşlar

25/01/2017

Merhabalar,

Bir önceki yazım (Merhaba Minimalizm) çok beğenildi, birçok güzel geri dönüş aldım; ben de minimalizm ile ilgili yazılarıma devam etmeye karar verdim. Minimalizm ile ilgili tabi ki birçok şey yazılıp çiziliyor; birçoğu da doğru aslına bakarsanız. Tek bir yazı, tek bir bilgi yok minimalizme dair. Çünkü ne kadar sadeleşirseniz; hayat daha da güzelleşiyor ve sadeleşmenin zaten belli bir kuralı olmadığından herkesin dediği doğru bence. Bu durumda bilgi kirliliğinin de olmadığını düşünüyorum. Çünkü zaten sadeleşmenin pek bir bilgi kirliliği yapabileceğini ya da bilgi kirliliği ile sadeleşilmeyeceğinin farkındayım.

Merhaba Minimalizm isimli yazımda; minimalizme yani daha doğru sadeliği öğrendiğim hayata başlayış nedenim olan kitabı ve o kitap hakkındaki düşüncelerimi yayınlamıştım. Olumsuz yorumlara maal vermemek adına yorumları burada kapattığımdan, yazılarımı Facebook hesabımda yayınladığımda bu konu ile ilgili birçok olumlu geri dönüş aldım. Bu da benim çok hoşuma gitti. Sıra geldi minimalizm ile ilgili detaylara. Nasıl hayatımızı sadeleştirebiliriz? Nasıl daha da yalın bir hayat sunabiliriz kendimize? Bununla ilgili hayatımın hangi alanında daha fazlalık varsa; oradan başlamamın doğru olacağını düşündüm ve de bir önceki yazıyla uyumlu olsun diye kitap konusunda sadeleşmekten bahsedeyim istedim.

Belki aranızda benim ne iş yaptığımı bilenler vardır, bilmeyenler için yazayım istiyorum. Ben sanatla ilgileniyorum. Cok da detaylı bir cümle yazmama gerek yok sanırım. Bu sebeple sanatsal kitapları okumaya bayılıyorum, haliyle eskisi gibi çok roman okumuyorum ya da dergi. Okuduğum kitap ya da dergiler ya kişisel gelişim ile ilgili oluyor ya da sanatla. Haliyle eskiden okuduğum ya da bir şekilde asla kapağını bile açmadığım, artık bana çekici gelmeyen aşk, dostluk vb roman/hikayelerin olduğu kitapları kütüphaneden çıkarmamın zamanının geldiğini düşündüm. Yeni bir eve taşınıyoruz, bir de kütüphane yaptırdık. E hal böyle olunca da yeni kütüphaneye sadece şu anda okuduğum ve asla yanımdan /evimden/elimden ayırmayacağım kitapların olmasının daha doğru olacağını düşündüm. “Tamam minimalizme uygun hareket ediyoruz da, e kitapları atacak mıyız?” Tabi ki hayır! Ben de ne yaptım, uzun uzun araştırdım nerelere kitap gönderebilirim, kimler okumayı sever diye. Etrafımda kitap okumaya aşık o kadar kişi varmış ki. Aralarında elimdeki kitaplarla henüz tanışmayanları da görünce ben de bütün kitaplarımı okumak isteyenlere  dağıttım. Tanıyanlar bilir, ben asla kitaplarıma dokundurmam, ödünç bile vermem. (Tek cocuk olduğum için paylaşmayı bilmiyorum biraz.) Fakat söz konusu “sadelik” ve “huzur” olunca okumadığım kitapların evimde nefes alamayacağını düşündüğüm için nefes alsınlar ve başkalarına da nefes olsunlar istedim. Çok da mutlu oldum sonucu görünce.

Demem o ki, eğer siz de benim gibi kitap aşığıysanız, fakat  bir gaza gelip her kitabı okuma aşkıyla aldıysanız ve şu anda okumuyorsanız, bırakın okumayı kapağını açmayacağına da inanıyorsanız; benim gibi ihtiyacı olanlara hediye edebilirsiniz. Ben sanat ve kişisel gelişim harici kitaplarımla vedalaştım ve daha da sadeleşti kitaplığım diyebilirim. Kitaplar; zihni ya doldurur ya da boşaltır huzur vererek. Siz siz olun, sizi mutlu eden şeyleri hayatınızda tutun…

Hazır kitap, kütüphane demişken; harika bir projeden sizlere bahsetmek istiyorum. Kocaeli’de bulunan ve çok sevdiğim başarılı kişilerin kurduğu, çalışanların güleryüzü ve titizliği ile başarıdan başarıya koşturan Çağın Göz Hastanesi; bir kitap kampanyası başlattı. İnsanın okudukça özgürleşeceğine inanan yetkililer toplanan kitaplarla ihtiyacı olan okullara kütüphane kurmayı amaçlıyorlar.

ÇAĞIN GÖZ HASTANESİ'NDEN KİTAP BAĞIŞ KAMPANYASI

İlimizin ilk dal hastanesi olan ve kurulduğu günden beri ilklere imza atan Çağın Göz Hastanesi, “İnsan okudukça özgürleşir” politikasıyla yola çıktığı bu kitap bağış kampanyasında toplanan kitapları okul ve kütüphane gibi ihtiyacı olan kurumlara ulaştırmayı hedefliyor. Bu sebeple birkaç yere bağış kutusu yapıldı. İlki Kocaeli tarafından bilinen Arastapark’ta bulunan bağış kutularına dilediğinizce kitap bağışı yapabilirsiniz. İkincisi ise Symbol Alışveriş Merkezi’ne kuruldu. Geleceğin mirasçıları olan çocukların yollarını aydınlatmak için her sene ihtiyaç sahibi bir okula kütüphane yaptıran Çağın Göz Hastenesi ekibi bu sene 45 farklı köyden öğrencisi olan Derince İshakçılar Köy Okulu’na kütüphane de yaptırıyor aynı zamanda. İlk ve ortaokul düzeyindeki her çeşit kitabın olacağı kütüphaneyi şimdiden çok merak ediyorum. Geçtiğimiz senelerde Van’da kurulmasına destek olduğum kütüphaneler aklıma gelince o çocukların mutluluğu da gözümün önünden geçiyor. Detayları kendilerinden öğrenebilir ya da bana fkucukaksoy5@gmail.com hesabımdan mail atabilirsiniz, ben yönlendiriyor olacağım.

Şimdiden tüm güzel yürekli davranışlarınız için teşekkür ederiz.

Minimalizm hakkındaki yazılarıma devam ediyor olacağım.

Sevgiler,
Fulya

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply