GEZİYORUM MEKAN ÖNERİLERİ

Cihangir’de Kahvaltı | Cafe Firuz

09/06/2016

Firuz kelimesinin mutluluk anlamına geldiğini biliyor muydunuz?
Eğer cevabınız hayır ise üzülmeyin, ben de yeni öğrendim 🙂
Cihangir’in tam göbeğinde mutluluk kafesi açmışlar! Geçtiğimiz haftasonu mutluluk kafesi diye adlandırılan Cafe Firuz‘a davetliydik. Harika bir kahvaltı yaptık, bol bol sohbet ettik ve henüz mekana gitmeyenler için Cafe Firuz’u bugün sizlerle tanıştırmak istedim. Keyifli okumalar!

cihangir_cafe_firuz

Cafe Firuz; Cihangir’de 6 senelik geçmişi olan bir kafe aslında. Fakat 2-3 ay önce el değiştirmiş ve cok tatlı inanlar işletmeciliğini almış. Mustafa Bey’in işletmeciliğini aldığı Cafe Firuz; hafta içi çok abartılı olmasa da, haftasonu çok kalabalık oluyormuş. Hatta muhakkak bir ünlü ile karşılaşabiliyormuşsunuz otururken. Oyuncular, yazarlar, şairler, yönetmenler; hep burayı tercih ediyorlarmış. Kafenin içi harika dizayn edilmiş. Menüler de öyle. Deniz Kahyaoğlu’nun elinin değdiğini duyuyor ve sofrada tanışıyorum kendisi ile. Nasıl içten, nasıl mütevazi ve eğlenceli biri anlatamam. Bundan sonra sık görüşeceğiz diye iç geçiriyorum. Kafenin işletmecisi Mustafa Bey, genç yaşına rağmen bu kadar büyük bir sorumluluk aldığı için ayakta alkışlanacak biri. Güleryüzü ile bizlerle tek tek ilgilenen işletmenin sosyal medyacısı ve pr’ından sorumlu Nurcan Hanım’ı unutmamak lazım. O’nun vasıtasıyla tanıştık bu harika mekan ile. Tüm gün enerjisi ile bizleri çok güzel ağırladı, bol bol sohbet etti. (Bilirsiniz enerjim yüksektir ve yüksek enerjili insanlara bayılırım, Nurcan Hanım ile Deniz Hanım da o günün en unutulmaz kişileriydi bence. İyi ki tanımışım.)

Cafe Firuz; dışardan gelen her türlü canlıya açık bir yer. Mesela içeri girdiğinizde koltuklarda uzanan kedi köpekleri görebilirsiniz. Hayvan dostu mekanlara bayılıyorum! Türkiye’de çok yok ama İstanbul’da birçok hayvan dostu mekan ile tanışma imkanım olmuştu, hepsini gönülden kutluyorum. Benim için sokak hayvanları çok önemli olduğundan, mekana girdiğim anda koltukta yatan kediye hayran kaldım. Sessiz sakin bir şekilde sanırım 2-3 saat uyumuştur. Ve bir kişinin bile rahatsız etmemesi mekanın, işletmecilerin ve bu mekana gelenlerin ne kadar doğru insanlar olduğunu anlamama yetti.

cihangir_cafe_firuz

Buğdaya alerjim olduğundan dolayı heryerde köfte yiyemem ben, bilenler vardır. Haliyle ekmekle ilgili hiçbirşey yiyemediğim için bu büyük sıkıntı yaratıyor bana dışarda. Yemeklerin nasıl yapıldığını soruyorum Mustafa Bey’e… Yemeklerin hepsi kafenin alt katında bulunan mutfakta yapılıyormuş. Ekmek bile alt kattaki mutfaklarında mayalanıp pişiriliyormuş. Aynı zamanda benim gibi rahatsızlığı olanlar için ekmeksiz köftele servisleri de varmış. Anlayacağınız birgün özellikle köfte yemeğe ve bol bol sohbet etmeye geleceğim bu mekana.

Bu benim için önemli konuyu da öğrendikten sonra biraz kafenin içerisini geziyorum. Kafede harika müzikler çalıyor, sessiz, sakin, slov, huzur veren müzikler. Kahvaltı, yemek, kahvelerinin yanı sıra içerde kekler, kurabiyeler de mevcut ve istediğinizi görerek seçebiliyorsunuz. Mekan tam bir sanat kafesi aynı zamanda. Sanatçılar geliyor dedim ya, gelmeseler de eserleri ile tüm gün kafede olanlar da var. Huri Kiriş gibi. Cok sevdiğim ve sosyal medyada da arkadaş olduğum sanatçının eserini görüp fotoğraf çekmesem olmazdı diye düşündüm. Resimlerin yanı sıra fotoğraflar, sanat dergileri de mevcut mekanda. İsteyen gelip kitabını okuyabiliyor, benim gibi bloguna birşeyler yazabiliyor, dergileri karıştırabiliyor.

cihangir_cafe_firuz

Gelelim müthiş kahvaltımızın detaylarına…

Biliyorum, burayı istiyorsunuz.. Kahvaltı bir harikaydı! Tek tek özenle seçilmiş herşey masamızdaydı. Hellimden, cevizliye, örgüden, kaşara; her türlü peynir çeşidi masamızdaydı. Pastırmalar, yumurtalı etler, salam, sosis, menemen ve daha birçoğu bizim için hazırlanmıştı. Sıcacık çaylarımızın eşliğinde saatlerce kahvaltı ettik. Kahvaltının mutlulukla ilgisi olmalı sözünü çok sevdiğimi bilirsiniz, evet, o gün gerçekten bol bol sohbet edince, o kahvaltı; hergünkinden güzel geldi. Yeni insanlarla tanışmak, bilmediklerini öğrenmek, bol bol fotoğraf çekilmek ruhuma çok iyi geldi. Hafta içi çok çalıştığım için ve sürekli ev-iş modunda olduğum ve birçok sorunla uğraştığım için haftasonları benim için çok önemli ve böyle güzel yerlere gitmek ruhuma iyi geliyor. Bunu bir kez daha hissettim.

Kahvaltıdan birkaç detay paylaşmak istiyorum size..

cihangir_cafe_firuz

cihangir_cafe_firuz

cihangir_cafe_firuz

cihangir_cafe_firuz

Bu güzel davet için öncelikle Kangurular ekibinden Fuat Şimşek’e, Noyan Bey’e teşekkür ederim. Mustafa Bey, Deniz Hanım ve Nurcan Hanım.. Sizlerle de en kisa zamanda eminim daha sık görüşeceğiz. Misafirperverliğiniz dillere destandı, iyi ki tanıştık..

Minik videomuzu Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz –> Cafe Firuz

Sevgiler

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply farmasi kayıt 28/08/2016 at 2:39 PM

    wallahi acıktım pastırmalı menemenmi ooooo <3

  • Leave a Reply