GEZİYORUM MEKAN ÖNERİLERİ

Bloggerlar Çınaraltı Ataşehir’de

19/04/2016

Geçtiğimiz haftasonu Konusan Kalem’in daveti ile Ataşehir’de bulunan, kısa sürede mangal aşıklarının bir numaralı yeri olan Ataşehir Çınaraltı ‘ndaydık. Konusan Kalem’in organizasyonlarına katılmak için can atan ben, tabi ki koşa koşa erkenden mekana gittim. İlk giden bendim bir de düşünün! (hihihiihih, yazar burada celalleniyor.)

Ortam şahane, davetliler şahane, ev sahibi bizden şahaneydi!
Yemekleri sormayın, birazdan göreceksiniz 🙂

Serkan Bey ile karşılaştım gittiğim gibi; renkli ceketi, tarz gözlükleri ile o güne kadar kadın olarak düşündüğüm Konusan Kalem ile karşılaşınca beni bir gülme aldı sormayın. Çok iyi biri Serkan Bey ve birçok organizasyon yapıyor. Hepsi de o kadar başarılı ki, beni çağırdığı için huzurunuzda kendisine sooonsuuuuuuuuuzzz teşekkür ediyorum. Gelelim o gün neler yaptığımıza…

atasehir_cinaralti_konusan_kalem

Ataşehir Çınaraltı ; Ataşehir’de Palladium’un hemen karşısında yer alıyor. Özel otoparkı da bulunan mekana, arabanızla da gelebiliyorsunuz. İçeri girdiğim anda karşılaştığım güleryüzlü çalışanlar, mekanın bu konudaki hassasiyetini de gösterdi bana. Organizasyon öncesi mekanın alt katında bulunan kasap reyonlarını gezip, üst katta bize ayrılan bölüme geçtik. Bizler için cok güzel bir düzen hazırlanmıştı. 10 blogger için bir masa düzeni oluşturulmuştu, mangallarımız yanmış; bizleri bekliyordu. Sıcacıktı anlayacağınız… Tüm bloggerlar geldikten, sarılıp sarmaşlaştıktan sonra mangallarımıza etlerimizi attık. Yemek yemeden önce mekan yetkilileri, organizasyon sorumlusu Serkan Bey ufak bilgiler verdi bizlere.

atasehir_cinaralti_konusan_kalem

Mesela etleri pişirmeleri için kendilerine imkan veriyormuş mekan. Ama muhakkak masa başında 1 adet görevli personel oluyor, cünkü bizler etlerin nasıl piştiğini bilemeyebiliyoruz. Direkt müdahale ediyormuş görevliler, yanlış pişirildiğinde. Ne kadar ince bir düşünce değil mi?

Mekan 3 katlı, aynı anda 1000 kişiye hizmet verebiliyor. Personelleri güleryüzlü ve hızlı, mekanın heryeri ise tertemiz. Mekan içerisinde 125 adet masada ocakbaşı bulunuyor. Balıkesir ve Afyon’dan özel olarak getirilen etlerden satın almak isteyen olursa da alt kattaki kasabı ziyaret edebiliyor. Etlerin yanı sıra 30 farklı mezeyi de seçip yemeklerinizi daha da lezzetlendirebiliyorsunuz burada. Etlere tek kelime ile ba-yıl-dık! Yaprak ciğerlerine de tap-tık! Cızır cızır mangalda pişirilişlerini inceledim ve izledim desem çok abartmış olur muyum? 🙂
IMG_8684

Etler arasına mantarlarımızı da yerleştirip pişirdik, bir de güzel mideye indirdik. Mezeler ise çok lezzetliydi. Etler fındık kabuğu ateşinde pişti biliyor muydunuz? Fındık kabuklarının yanma konusunda daha uzun ömürlü olduğunu burada duydum ilk defa. Gece 02:00’ye kadar bu lezzetli yemekleri deneyimleme şansımızın olduğunu da öğrenince, gece kaçamaklarında gidebileceğim bir yer daha bulduğuma sevindim.

Başka bir organizasyona katılmak zorunda kaldığım için mekandan biraz erken ayrıldım fakat benden sonra bir de künefe yenmiş duyduğuma göre. Allah’tan diyette olunca aklım kalmadı ama görüntülerine baaayıldım!

 

Mekanda Hayri Altay’ın piyasaya sunduğu bir hizmet var, seyyar şarj cihazları! Benim için en önemli şeylerden biri de bu oldu aslına bakarsanız. Her yerde uzağa telefonu şarja bırakıp hiçbir paylaşım yapamayan ben, geldiğim gibi şarja taktım telefonumu ve sizler için sosyal medya hesaplarımda birçok paylaşım yaptım. Bir de Youtube kanalımda video yayınladım o güne dair, cok eglenceli oldu 🙂 Takip etmeyi unutmayın.

Mekanı buradan takip edebilirsiniz–> atasehircinaralti.com

En kısa zamanda yeni yazılarda görüşmek dileğiyle..

Sevgiler

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Sosyal Medya Kafe 19/04/2016 at 3:10 PM

    Çok güzel bir mekan.Çarşamba günü İstanbul’a geliyorum 🙂 İnşallah fırsat bulabilirim bu mekana uğramaya 😉
    Sevgiler…

  • Leave a Reply