KÜLTÜR-SANAT

Ben Şimdi Ressam mı Oldum

30/05/2018

Bir yer düşünün; içeri adım attığınız an kendinizi farklı bir dünyadaymış gibi hayal ediyorsunuz.. Saatlerce mekândan ayrılmak istemiyorsunuz; üstüne üstlük oradan ayrılırken kendinizi bir sanatçı gibi hissediyorsunuz.
“Canım benim eserim, biraz önce yaptım.” “Ah evet, ben yaptım, hiçbir destek almadan hem de. Evet, çok yetenekliyim” gibi usta bir sanatçı edası takınıp, kurduğum cümlelerle dolanıp duruyorum kalabalığın içerisinde. Aman eserime bir şey olmasın, kimse bana çarpmasın, boyası bozulmasın diye zırhla örülü bir duvar eşliğinde hızlı adımlarla yürüyorum. Belki her gün yaşadığım, rutin bir olay değil bu ama bir gün de olsa kendimi ressam gibi hissettiğim bir mekândan, Studio Masterpiece’ten bahsedeceğim size.

Çöp Adam Çizemeyenlerin Bile Bir Başyapıtı Olacak!

Şehirde resim ve heykel ile ilgili çok fazla aktivite olmadığı konusunda dert yakındığım sıralarda, Studio Masterpiece’in yetkilileri tarafından aranıp bir atölyeye davet edildim. Çalışmalarını Instagram sayfalarından takip edip düzenledikleri atölyelere iç geçirirken, kendimi önlünüğü takmış, eline fırça ve paleti almış bir şekilde tuval başında buldum. Studio Masterpiece, 41 Burda AVM’nin üst katında yer alıyor. Çok şık dizayn edilmiş; içeri adım attığınız an ortama âşık oluyor, eserlere vuruluyor, fırçalara hayran kalıyor ve “Boş bir tuval bulsam da
hemen başlasam boyamaya” diye iç geçiriyorsunuz. Studio Masterpiece’de önceden resim ya da heykel yapmış olma, fırçaların boyutları hakkında yorum yapabilme, boyaları tanıyabilme gibi bir şart aranmıyor. Şahsen ben paletin nasıl tutulduğunu bile bilmiyordum gitmeden önce. Fotoğraf çekilirken sordum nasıl tutulduğunu. Belirli bir stili yokmuş. Eğitmenler paleti zaten çok tutmazmış elinde. Ama fotoğraf çekilirken elimde olması gerekirdi, ben de yan sayfadaki fotoğrafta öyle tuttum. Ne dersiniz, çok garip durmuyor değil mi? Benim katılacağım atölye 13:30’daydı. Gün içerisinde 2 yetişkin atölye düzenleniyor burada. Çok geniş bir alan, sayısız tuval, fırça ve boya var. Hatta biz eserlerimizi yapmaya başladığımızda yan tarafta da çocuklar resim yapıyordu. Atölye eğitmenleri çok kibar, sakin, işlerinde bilgili ve en önemlisi çok sabırlı. Fırsat bu fırsat diyerek sürekli sorular soruyorum… – Şimdi bu renkle mi yapalım? – Peki burayı nasıl turuncu yapacağım? – Hocam bir bakar mısınız bu fırça temizlenmiyor. – E boyam bitti! “Bu işte sabır önemli” diye içimden cümleler geçti o anda.
Katıldığım seans Frida Kahlo ile ilgiliydi. Frida Kahlo ismini duyunca zaten orada olmazsam olmazdı… Seans öncesinde tuvallerimiz, boya, fırça ve yapacağımız resim hazırdı ve resim sanatına dair kısa bilgilerle ellerimize fırçalarımızı aldık. Nereden, nasıl başlayacağımızı düşünürken, çoktan fırçalar boyaya daldırılmış ve tuvalle buluşmuştu, uzun zaman sonra kavuşan âşıklar gibi… Çok güzel 3 saat geçirdim Studio Masterpiece’de ve uzun uğraşlar sonucunda mekândan ayrılırken, artık evimin duvarına asabileceğim Frida Kahlo tablom da benimle birlikte geliyordu. Studio Masterpiece’in en sevdiğim özelliklerinden biri, yaptığınız eseri o günün anısına eve götürüp duvarınıza asıyor olmanızdı.

SANATLI, MÜZIKLI, HUZURLU BIR SEANS
2014 senesinde bir avukat ve sanatçı olan iki arkadaş tarafından kuruluyor Studio Masterpiece. İçerisinde heykel, resim, string art gibi sanata dair birçok atölye düzenleniyor. Başta İstanbul olmak üzere birçok ilde sanatı yaymaya çalışan Studio Masterpiece ekibi artık Kocaeli’de de sanatseverlere hizmet veriyor. Tüm malzemelerin ekip tarafından karşılandığı, yaklaşık 3 saat süren seanslar ile yetişkinler monoton hayattan uzaklaşırken, çocuklar da okul ve sınav stresini sanat ile unutmuş oluyor. Mekânda sanat ve müzik bir arada. Bir tek atölyeye katılmak için değil, kahvenizi yudumlayıp hoş sohbetlere dahil olmak için de Studio Masterpiece kapılarını sizlere açıyor. Bu kadar güzellik yetmezmiş gibi mekânda dolaşırken, farklı sanatçı ve atölyelerin yapmış olduğu el emeği eserleri de inceleyebilir ve satın alabilirsiniz. Sanatçılara satış imkânı sağladıkları için Studio Masterpiece yetkililerini yürekten kutluyorum. Atölyelere Kocaeli halkının ilgisi büyük. Çocukların hayal dünyalarına şahit olan, yetişkinlerin keyifli zaman geçirmelerini sağlayan Studio Masterpiece, aynı zamanda kurumsal firmaların çalışmalarına ve kurumsal atölyelere de ev sahipliği yapıyor.

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply