MEKAN ÖNERİLERİ

BAŞİSKELE’DE GİZLİ BİR CENNET: AŞGANA TAŞ EV

19/07/2018

Bilenler bilir, ben gezmeyi, özellikle yeni yerler keşfetmeyi çok severim. Bu yerlerin birçoğu da Kocaeli’de yaşadığımdan dolayı, buraya özgü yerler olur. Aşgana Taş Evi de Kocaeli’ye özgü, çeşitli illerden sırf  lezzetlerini tatmak için gelenlerin durağı oldu. Orman içinde huzuru yakalayacağınız, lezzetlerine doyamayacağınız, kapıdan adımınızı attığınız an bir kez daha burada yaşadığınıza şükredeceğiniz bir yer burası. Boşuna “Gizli Bir Cennet” demiyorlar kendisi için. Ününü çok duyunca, bir de çok yakın bir arkadaşımın projesi olduğundan geçtiğimiz Pazar çekirdek aile olarak yola koyulduk ve kahvaltı mekânımıza gittik. (Yazar buradaki çekirdek aile kalıbı ile kendisini, müstakbel eşini ve iki adet dört ayaklı yavrusunu anlatmaya çalışmaktadır.)

Hafta sonu demek uzun kahvaltılar demektir benim için. Eğer uzun bir kahvaltı yaptıysam, bir de hoş bir sohbet eşliğinde gerçekleştiyse bu, sanki bütün haftam güzel geçecekmiş gibi hissederim. Bu Pazar da Aşgana Taş Evi’nden gelen davet ile upuzun bir kahvaltı ile haftayı garantiledim anlayacağınız.

Aşgana Taş Ev, Başiskele’de sahile doğru inerken ilk gördüğünüz ara sokakta yer alıyor. Mekânın kendine ait bir otoparkı mevcut. İçeri girdiğiniz anda sıcacık bir gülümse ile karşılanıyorsunuz. Sizi ya iç mekânda ya da dışarıda çok şirin tahta bir masaya davet ediyorlar. Dışarıda hem çimen üstünde hem de sundurmalı bir bölmede yerleri var. Tercihinize ve uygunluk durumuna göre seçim yapabilirsiniz ama benim önerim gitmeden önce muhakkak arayıp rezervasyon yaptırmanız. Aksi taktirde biraz bekleyebilirsiniz. (Biraz dediysem, gelen müşterilerin o harika ortamdan hemen kalkacağını düşünüyorsanız; yanılırsınız.) Tahta masaların üstünde özenle seçilmiş örtüler, tabak, bardak ve çatal bıçaklarınız hazır konumda. Kahvaltınızı ya da yemeğinizi söyleyip bir süre bekliyorsunuz. Biz kahvaltı tercih ettiğimizden dolayı gittiğimiz gibi köpeklerimizi bağlayıp sıcak çaylarımızı yudumlarken kahvaltımızın gelmesini bekledik. (Hayvan dostu bir yer olduğundan birçok İzmitli hayvansever dostumuzun da tercih edeceği düşüncesindeyiz. )

Kahvaltıda neler yok ki?

Çeşit çeşit peynirlerden pişiye, sucuklu yumurtadan katmere, karpuzundan tutun mıhlamaya kadar her şey mevcut Aşgana’nın meşhur kahvaltısında. Sınırsız çay eşliğinde yaptığınız bu harika kahvaltının mimarlarından Meral Anne ile kısa bir sohbet ettik hatta. Ben onunla tanışmak için senelerdir sabırsızlandıysam o da beni görünce “Aaaaa bahsettikleri kadar tatlı Fulya sen miymişsinnn, gerçekten çok mutlu oldum.”  dedi. E gururlanmadım desem yalan olur. Meyve ağaçları altında yaptığımız kahvaltının tadı damağımızda kaldığından bir türlü ayrılmak istemedik Aşgana Taş Ev’den. Burada sadece kahvaltı yok. İsterseniz yemek de yiyebilir ya da sadece çay/kahve içmek için de ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda doğumgünü partisi, kına, nişan gibi butik organizasyonlara da kapılarını açan Aşgana Taş Ev şimdiden herkesin beğenisini kazanmış durumda. Eğer yolunuz düşerse; bizim için de meyve ağaçlarından bir tane meyve koparıp tadına bakmayı ihmal etmeyin.

Web: https://asganatasev.com/
Instagram: https://www.instagram.com/asganatasev/
İletişim: 0 (536) 496 09 11

Sevgiler,
Fulya

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply