KÜLTÜR-SANAT Sergi

AŞK NEREDE? | JOSEPH LORUSSO

12/09/2018

Bir gençlik filmi izlemiştim küçükken. Filmde erkek kıza dönüp “Sence ben aşık mıyım, aşk nedir?” diye sormuştu. Kız da cocuğa “Aşk anlatılmaz ya da sorgulanmaz ki, sana ne anlatsam boş, aşık olduğunu sadece hissedersin. Eğer sorgularsan, aşık değilsindir.” demişti. Çok etkilenmiştim.  O film orada kaldı, onlar aşık mıydı bilmem ama ben bu yaşımda bile aşkın ne olduğunu hala anlayamadım. Tek değilim biliyorum. Hatta artık sorgular, arar bir halde bile değilim sanırım. Zaten bence birçok kişi de bundan vazgeçmiş gibi duruyor. Aşk bizi unutuyor, biz onu. Küçücük şeyler mutlu etmiyor cünkü artık bizleri. Doyumsuzluğumuzun tavan yaptığı yadsınamaz bir durumda.

Kafamdaki sorularla internette dolaşırken, her zamanki gibi sanat/sanatçılar kalbime dokunuyor böyle anlarda. Gerçekten bakın, ben mutsuz olayım, biri eski zamanlardan çıkıp bir eseri ya da bir düşüncesi ile beni benden alıyor. Kendimi klavye başında yazı yazarken, onları okurken, dinlerken buluyorum ve sonra sizin ekranınıza geliyorum.. Şu anki gibi…


Bugün kalbime dokunan sanatçı Joseph Lorusso. Kimse, O da dahil olmak üzere aşkın ne olduğunu anlatamamış belki ama hissetmeniz için elinden geleni yapmış. 1966 senesinde doğan Joseph Lorusso, aileden gelen bir yeteneğe sahip. Ressam olan ailesini sürekli izleyerek İtalyan ressamların hayatlarını, tekniklerini öğrenmiş onlardan. Onlar da cocuklarının bu ilgisini gördükçe mutlu olmuş ve O’na ilgi göstermişler. Sargent, Sorolla, Whistler gibi sanatçılar ilham olmuş kendisine ve onlardan “dengeli resim” tekniğini öğrenmiş.

Sanatçının sanat aşkı cocukluğundan geliyor fakat hepimizin bir şekilde süreklenmek zorunda kaldığı sistemde O da başka işler yapmayı denemiş, bir firmada kart bile basmış ama sonradan sadece resim yaparak huzuru yakalayacağını anlayınca işi bırakmış. Eserleri ile sayısız ödül alan Joseph Lorusso’nun yaptıkları hala birçok merkezde yer alıyor. (Gidip eserleri canlı görmeyi o kadar isterdim ki..) Tamamen aşka aşık bir sanatçı. Resim de O’na göre aşk bence. Sürekli insanları gözlemlemiş durmuş ki zaten eserlerinde de insanlar ve onların hislerini görebiliyoruz. Eserlerindeki herkes ve her his bu yüzden çok ama çok doğal. Zaten sanatçının temel amacı da bu duygunun ne olduğunu anlatmak ve hissettirmek. Aşkı da böyle anlatmış Joseph Lorusso; gerçek duygularla… O’na göre aşk huzur, rüya, zamansızlık, sakinlik ve maneviyat demekmiş.

Aradığımız tek şey zaten bu anlamlara sahip olan aşk değil mi?

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply