KÜLTÜR-SANAT Sergi

Sergi : Metin Üstündağ – Ağlak Muğlak

26/04/2017

Amerikan Hastanesi “Operation Room” Sanat Galerisi, 15 Mart 2017 – 13 Mayıs 2017 tarihleri arasında yazar ve çizer Metin Üstündağ’ın “Ağlak Muğlak” başlıklı ilk kişisel resim sergisine ev sahipliği yapıyor.

“Operation Room” 1970’lerden beri aktif olarak mizah yazarlığı ve çizerlik yapan Metin Üstündağ’ın, nam-ı diğer met üst’ün, yüzlerce parçadan oluşan resim serisinden bir seçkiyi izleyiciyle buluşturuyor. 15 Mart 2017 – 13 Mayıs 2017 tarihleri arasında Amerikan Hastanesi “Operation Room” Sanat Galerisi’nde açılacak olan sergininküratörlüğünü Ilgın Deniz Akseloğlu, serginin kitap tasarımını ise Okay Karadayılar üstleniyor.

met üst’ün son 10 yıldır ürettiği seri; kağıt, tuval bezi, naylon poşet, gazete kağıdı vb. fonlar üzerine karışık teknik boyalarla çay, kül, ayran gibi organik malzemeler kullanılarak üretildi. Tek bir figürün defalarca farklı kompozisyonlarla yeniden yorumlanmasından oluşan sergide boyutları değişken 300’e yakın çalışma sunulacak. Daha önce met üst dergisinde “Ağlamak”, “Ağlaklar” gibi çeşitli köşelerde yer verilmiş olan çalışmalar ilk kez toplu olarak Ağlak Muğlak sergisinde sergilenecek.

“Operation Room” Pazar günleri hariç her gün, 10:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Metin Üstündağ’ın “Ağlak Muğlak  / The Ambıguous Whıner” Sergisi

Metin Üstündağ, Erzincan’da 15 Şubat 1965 yılında doğdu. Mizaha ortaokul sıralarında, sıralara yazıp çizerek başladı. 15 yaşında Çarşaf dergisinde profesyonel oldu. Gırgır, Fırt, Limon, Nankör, Deli, Leman, Penguen dergilerinde ve Sabah, Hürriyet, Cumhuriyet, Evrensel, Birgün ve Radikal gazetelerinde yazdı ve çizdi. Sade, hisli, komik karikatürleriyle ve vurucu yazılarıyla 80 sonrası mizahını en çok etkileyen yazar-çizerlerdendir. “Langadank” adını verdiği kısa yazılarla bir akıma yol açtı. Televizyon için “Plastip Show” ve “Ne Haberler” isimli siyasi komedi programlarının espri mantığını oluşturdu ve senaryolarını yazdı.

Edebiyat, kültür-sanat, sokak, politika ve mizahı harmanlayarak çıkardığı Öküz Dergisi, kültür sanat dergiciliği tarihinde bir dönüm noktası oldu. Ardından Öküz’ün devamı olarak hayvan ve OT dergilerini çıkardı. “Langadank” ve “Pazar Sevişgenleri” köşeleri artık mizah klasikleri arasında sayılıyor.

2004-2005 yılı futbol sezonunda Radikal gazetesine çok ilgi gören futbol ve maç yazıları yazdı. 2005 yılı Şubat ayında iki arkadaşıyla birlikte resim sergisi açtı. Denemeyenler isimli kitabındaki bazı hikâyeler “Çıkışyokland Cumhuriyeti” ismiyle tiyatro oyunu hâline getirildi.

Amerikan Hastanesi Sanat Galerisi “Operation Room” Tel: 444 3 777

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply