KÜLTÜR-SANAT Sergi

“Sıkıntı Yok” Sergisi

14/06/2016

Galeri Selvin’ de harika sergiler devam ediyor. Bunlardan biri de bugün açılan “Sıkıntı Yok” sergisi. Mimar Sinan Üniversitesi Heykel Bölümü öğretim üyesi olan Neslihan Pala ‘nın eserleri bugün izleyicinin beğenisine sunuluyor.

“Özgür olduğumuz yegane alan düşüncelerimizdir. Hatta o kadar özgürdür ki, özgürlük alıp başını gider. Bazen de kontrolü sağlanamaz, bu defa da düşüncelerden özgür kalmak için çabalanır. Anksiyeteye dönüştüğünde deli gibi bir kaçış yolu aranır. İyi ki bir yol her zaman vardır. Herkesin kendi yolu vardır. Yıllar yıllar öncesinde irade ve kendimi tiye alma benim yöntemimdi. Mizahın öz sorgulanmasındaki rolü, önemli olanı önemsiz duruma düşürmektir. Öz savunmada büyük bir rol oynar. Savunma ve saldırı ilginç bir biçimde mizahta birleşerek, rahatsız edici kompleks durumların karikatürize edilmesiyle sosyal ve psikolojik etkilerini zayıflatır. Korku ve obsesyonu mizah yoluyla algılamak, yaratıcılığı ve üretim arzusunu körüklediği gibi özgürleştirici de oldu. Gerçi her duygu kabullenmeyi ve sevilmeyi hak ediyor. Tiye alsak da orada işte. Var. Erick Kaestner’in “Korku duymayanın hayal gücü yoktur” sözüne sıkı sıkı tutunasım var. Bu zincir reaksiyona sebep olan korkularıma da teşekkür borçluyum. Biraz mizah, biraz alay ve biraz da saldırganlık gibi çağrışımlar, yaptığım çalışmalarda ara ara zaten vardı. Kişiselleşmiş olan bu serinin ana fikri, fobilerin, korkuların ve obsesyonların (larımın) mizah yoluyla, azıcık da dramatizasyonla afişe edilmesi. Bazı ifadelerde saldırganlık sezilse de, son derece zararsızdırlar. Saldırganlıkla tezat oluşturan sükunet muhtemelen bulduğum iç huzurumdur.” diyen Neslihan Pala; eserlerinde korku ve takıntıların ortaya çıkmasını hedefliyor.

Neslihan Pala “Sıkıntı Yok” isimli ahşap sergisi ile 14-30 Haziran tarihleri arasında, Arnavutköy Beşiktaş’ta bulunan Galeri Selvin 2’de izleyicilerini bekliyor.

Sevgiler

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply